Podstawą uzyskania środków niezbędnych na zakup nieruchomości jest wniosek o kredyt hipoteczny. To właśnie on rozpoczyna cały proces weryfikacji potencjalnego klienta, stanowi podstawowy dokument, w którym zawarte są niezbędne informacje o kredytobiorcy oraz samej nieruchomości, jaką inwestor chce nabyć. Co powinien zawierać wniosek o kredyt hipoteczny składany do banku? Ile takich wniosków można złożyć jednocześnie? Szczegóły przedstawiamy poniżej.
Wniosek o kredyt hipoteczny — najważniejsze informacje
Kredyt hipoteczny zostanie udzielony tylko wiarygodnym i w pełni wypłacalnym klientom. Instytucje bankowe muszą minimalizować ryzyko kredytowe, a więc ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy, które w przypadku tego rodzaju zobowiązania jest niezwykle wysokie. Wniosek o kredyt hipoteczny wchodzi w skład dokumentów, jakie weryfikowane są w celu oceny zdolności kredytowej klienta.
Zastanawiasz się, kiedy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny? Jak najszybciej, ponieważ cała procedura weryfikacyjna może trwać kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy, zanim otrzymasz decyzję pozytywną.
Oczywiście, aby móc złożyć wniosek, który jednocześnie wyraża chęć nawiązania współpracy z wybraną instytucją bankową, musisz się odpowiednio przygotować. Poznaj warunki, jakie stawia swoim klientom dany bank, kredyt hipoteczny wymaga znacznie więcej formalności. I chociaż udaje się dzisiaj złożyć wniosek o kredyt hipoteczny online, to nie wystarczy jedynie tego typu oświadczenie. Do wniosku trzeba dołączyć znacznie więcej dokumentów.
Wniosek o kredyt hipoteczny — jakie dokumenty będą potrzebne?
Co ciekawe, o kredyt mieszkaniowy może ubiegać się każdy pełnoletni obywatel Polski, ale nie oznacza to, że każdy takie zobowiązanie otrzyma. Wypełniony wniosek o kredyt hipoteczny trzeba złożyć wraz ze sporą ilością innych dokumentów. Do takich zalicza się zaświadczenie o zatrudnieniu, zaświadczenie o generowanych dochodach, wycena nieruchomości sporządzona przez rzeczoznawcę albo potwierdzenie środków, jakie pokryją obowiązkową wartość wkładu własnego.
Przypominamy także, że w zależności od formy generowanych zarobków, przyszły kredytobiorca musi wypełnić inny wniosek o kredyt hipoteczny. Pracodawca wystawia zaświadczenie o dochodach w przypadku zatrudnienia o pracę, ewentualnie umowy o dzieło czy zlecenie, natomiast kredyt hipoteczny dostępny jest również dla osób prowadzających działalność gospodarczą. Ci, muszą załączyć wszelkie dokumenty dotyczące firmy.
Wniosek o kredyt hipoteczny — jak prawidłowo wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny?
Zastanawiasz się, jak wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny? Tak naprawdę nie jest to wcale takie trudne, pomocą służą też eksperci w bankach oraz doradcy kredytowi, którzy pomagają przejść całą procedurę ubiegania się o tego rodzaju zobowiązanie. Jak wygląda wniosek o kredyt hipoteczny? Wzór jest w przypadku większości instytucji bankowych podobny. Należy wpisać w nim dane tożsamości kredytobiorcy bądź kredytobiorców, informacje dotyczące preferowanej wartości zobowiązania oraz czasu trwania współpracy z instytucją bankową czy informacje o samej nieruchomości, jaką chce się nabyć.
Co jeszcze zawiera wniosek o kredyt hipoteczny? ING, czy każdy inny bank, wymaga przedstawienia informacji o statusie rodzinnym oraz finansowym. Należy wskazać osoby na utrzymaniu, ale też koszty stałe, na przykład wynikające z konieczności prowadzenia gospodarstwa domowego albo te, które przyszły kredytobiorca ponosi ze względu na inne zaciągnięte zobowiązania.
Jeśli chcesz wiedzieć, jakie wymagania w zakresie odpowiedniego wypełnienia wniosku o kredyt hipoteczny ma dany bank, wpisz w wyszukiwarkę hasło typu „wniosek o kredyt hipoteczny PKO BP” albo „mBank wniosek o kredyt hipoteczny” i porównaj wytyczne. Zawsze możesz też spojrzeć na ranking kredytów hipotecznych, by zweryfikować zasady, jakie dyktują banki, w tym Alior bank.
Wniosek o kredyt hipoteczny, chociaż zawsze podobny, to jednak może się różnić zapisami.
Wniosek o kredyt hipoteczny — ile trzeba czekać na odpowiedź banku?
Chcesz wiedzieć, kiedy otrzymasz kredyt hipoteczny? Sprawdź, ile czasu bank rozpatruje wniosek o kredyt hipoteczny? Okazuje się, że zgodnie z Ustawą o kredycie hipotecznym, instytucja bankowa ma na to 21 dni roboczych od czasu złożenia wniosku.
Trzeba jednak wiedzieć, że czas ten może ulec wydłużeniu, na przykład kiedy nieodpowiednio został wypełniony wniosek o kredyt hipoteczny.
Ile się czeka na decyzję w takiej sytuacji? Bank poinformuje przyszłego klienta o konieczności złożenia stosownych korekt, ale każda zmiana zapisów wiąże się z kolejnym, kilkudniowym oczekiwaniem na wydanie decyzji o udzieleniu zobowiązania na mieszkanie.
Zobacz także: Kredyt hipoteczny na 30 lat — gdzie szukać najlepszej oferty?
Wniosek o kredyt hipoteczny — co zrobić, gdy bank odrzuci wniosek o kredyt hipoteczny?
Kiedy bank odrzuca wniosek o kredyt hipoteczny, trzeba dowiedzieć się, jaka była tego przyczyna. Może okazać się, że potencjalny kredytobiorca nie spełnił wymogów formalnych i konieczne są jedynie drobne poprawki. Inną sytuacją jest ta, zgodnie z którą decyzja odmowna wynika z braku zdolności kredytowej. To właśnie dlatego zawsze warto składać wniosek o kredyt hipoteczny w kilku bankach w tym samym czasie. Każda instytucja bankowa prowadzi przecież indywidualną politykę kredytową i warunki weryfikacji wypłacalności klienta mogą być różne.
W ilu bankach można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny? W tym zakresie nie ma żadnych ograniczeń, natomiast doradcy kredytowi mówią o optymalnej ilości. Do ilu banków składać wniosek o kredyt hipoteczny? Najlepiej do 2-3 konkurencyjnych względem siebie banków.