Na czym polega kredyt samochodowy?

Co to jest kredyt samochodowy i jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać? Na co można go zaciągnąć? Kredyt samochodowy to jeden z rodzajów kredytu celowego, który otrzymać można na zakup pojazdu silnikowego, a więc zarówno samochodu, jak również motocykla, czy skutera. Ale nie tylko. W ten sposób sfinansować można również zakup motorówki, ciągnika, przyczepy kempingowej czy innego pojazdu. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to pojazd nowy, czy używany.

Podobnie, jak w przypadku kredytu hipotecznego, bank stosuje dodatkowe zabezpieczenie, które stanowi przedmiot finansowania. Dzięki temu można liczyć na atrakcyjne warunki kredytowania.

Przy kredycie na auto banki bardzo często wymagają dodatkowo objęcia pojazdu dobrowolnym ubezpieczeniem AC i to na cały okres kredytowania. Zabezpieczenie tego rodzaju kredytu stanowi najczęściej zastaw rejestrowy. Może to być jednak również przewłaszczenie, cesja polisy AC czy depozyt karty pojazdu.

Sama zasada działania kredytu samochodowego jest zbliżona do kredytu gotówkowego. Oznacza to, że w zamian za otrzymaną kwotę, co miesiąc spłacasz raty kapitałowo-odsetkowe. Maksymalny okres kredytowania wynosi najczęściej od 8 do 12 lat i jest zależny od rodzaj pojazdy. Kredyt samochodowy może występować w kilku rodzajach. Do wyboru zazwyczaj jest tzw. kredyt standardowy, kredyt typu 50/50 oraz z ratą balonową, przy czym ten pierwszy jest zdecydowanie najbardziej popularny.

Rodzaje kredytów na samochód

Kredyt na samochód używany, jest dostępny tak samo jak kredyt na samochód z salonu. W tym przypadku wiele zależy od posiadanej zdolności kredytowej. Pojazd można w całości sfinansować z kredytu bądź też zdecydować się na opcję 50/50. Na czym ona polega? 

To rozwiązanie przeznaczone dla osób, które dysponują połową kwoty, która jest potrzebna do zakupu auta. To możliwość przeznaczona zarówno do osób prywatnych, jak i właścicieli firm. Warto jednak wiedzieć, że spłata takiego kredytu rozłożona jest wyłącznie na dwie raty. Pierwszą część wpłacić trzeba już od razu i stanowią ją własne oszczędności. Można powiedzieć, że działa to niemal jak wkład własny przy kredycie hipotecznym. Termin zapłaty drugiej raty ustalany jest przez bank. Nie jest oczywiście tak, że trzeba spłacić ją w ciągu najbliższych kilku tygodni. Kredytobiorca otrzymuje wyznaczony czas, aby uzbierać potrzebną sumę. Zdarza się także, że banki pozwalają rozłożyć drugą ratę na kilka mniejszych. Co ciekawe, oprocentowanie kredytu samochodowego 50/50 najczęściej wynosi 0%. Oczywiście banki nie udzielają kredytu za darmo, dlatego przy podpisywaniu umowy warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi kosztami.

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Kredytobiorca może otrzymać kredyt samochodowy pod zastaw kupowanego samochodu. Jest to możliwe, o ile tylko jest on jedynym właścicielem pojazdu. Niemniej, banki stosują aż 5 różnych form zabezpieczenia kredytu samochodowego. Zalicza się do nich:

  • zastaw rejestrowy – to najczęstsze zabezpieczenie stosowane przez banki. Polega ona na umieszczeniu wpisu w krajowym rejestrze zastawów i dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Jeśli kredytobiorca nie ureguluje swojego zobowiązania, to bank może przejąć pojazd i go sprzedać.
  • przewłaszczenie – w tym przypadku kredytobiorca przenosi całkowitą lub częściową własność samochodu bank (do momentu spłaty kredytu bank staje się współwłaścicielem samochodu w 49%).
  • cesja praw z polisy AC – jeśli auto zostanie uszkodzone lub skradzione, to pieniądze z odszkodowania trafią nie do właściciela auta, a do banku.
  • weksel in blanco – w przypadku niespłacenia zobowiązania przez kredytobiorcą, bank może wpisać w puste miejsce odpowiednią kwotę, którą kredytobiorca będzie musiał mu wypłacić.

depozyt karty pojazdu – ten rodzaj zabezpieczenia stosowany jest rzadko. To po prostu tymczasowa konfiskata karty pojazdu na rzecz banku.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt na samochód?

Podobnie jak w przypadku każdego innego kredytu bankowego, podstawa otrzymania środków to posiadanie zdolności kredytowej. Bank dokładnie ją sprawdzi poprzez ocenę Twojej sytuacji materialnej. Pod uwagę weźmie różne czynniki, w tym Twoje dochody czy comiesięczne zobowiązania. Musisz zatem wiedzieć, że kredyt samochodowy bez zdolnosci kredytowej nie jest dostępny w żadnym banku, tak samo zresztą jak kredyt samochodowy bez BIK.  Miej także na względzie, że niektóre banki wprowadzają dodatkowe obostrzenia do kredytów samochodowych. Najczęściej niemożliwe jest kredytowanie zakupu aut, które mają więcej niż 10 lat. Zdarza się także, że w dniu spłaty ostatniej raty nie mogą przekraczać 15 lat.

Jakie dokumenty przygotować starając się o kredyt na samochód?

Jakie formalności przy kredycie samochodowym są niezbędne? Z pewnością musisz wypełnić wniosek o kredyt oraz załączyć do niego zaświadczenie o zarobkach lub zatrudnieniu. To niezbędne elementy do oszacowania Twojej zdolności kredytowej. To jednak nie wszystko. Przygotować musisz także ksero dowodu rejestracyjnego pojazdu lub karty pojazdu oraz umowę kupna-sprzedaży pojazdu (w niektórych przypadkach zastąpić może ją faktura). Banki nierzadko wymagają również dołączenia zaświadczenia z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów.

Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy?

Nie wiesz, jak znaleźć najtańszy kredyt samochodowy? Z pomocą przychodzą rozwiązania online, do których zaliczyć można kalkulator kredytu samochodowego. Wystarczy, że podasz niezbędne informacje, czyli m.in. wartość i wiek pojazdu oraz wysokość wkładu własnego (nie musisz go wpłacać, ale wkład własny zmniejsza wysokość kredytu), aby poznać różne oferty. Zazwyczaj będą one szacunkowe, ponieważ wiele zależy także od dodatkowych czynników, jak chociażby Twojej zdolności kredytowej.

Jak działa ranking kredytów samochodowych online?

Taki ranking to po prostu porównanie kredytów samochodowych, które obecnie są dostępne w różnych bankach. Ich działanie jest stosunkowo proste, ponieważ opiera się na porównaniu najważniejszych parametrów kredytu. Oferty możesz filtrować w zależności od tego, czego dokładnie oczekujesz. Najpierw musisz jednak podać istotne informacje, które pozwolą dobrać kredyt do Twoich potrzeb. W sieci znajdziesz zarówno kalkulator kredytów na samochód używany, jak i kalkulator kredytu na nowy samochód.

Czy ranking kredytów samochodowych jest wiarygodny?

Kalkulatory kredytów samochodowych 2022 to najbardziej aktualne źródło informacji na temat tego produktu bankowego, które jednocześnie jest rzetelne. Masz jednak wątpliwości, co do wiarygodności tego sposobu porównywania ofert? Wystarczy, że sprawdzisz w ten sposób wybrane oferty, a następnie przejdziesz na stronę banków, które mają dla Ciebie najbardziej atrakcyjną propozycję pożyczki na zakup samochodu i  zweryfikujesz, czy na pewno możesz liczyć na takie warunki.

Co składa się na koszt kredytu samochodowego?

Na koszt kredytu samochodowego składa się przede wszystkim oprocentowanie, prowizja, którą pobiera bank i ubezpieczenie. Jak zatem możesz się przekonać, nie różni on się pod tym względem od standardowej oferty kredytu gotówkowego. Co więcej, na wysokość oprocentowania kredytu samochodowego mają wpływ stopy referencyjne NBP, a także marża. Miej także na względzie, że niskie oprocentowanie nie zawsze oznacza, że dana oferta jest najlepsza. Zwróć uwagę na RRSO kredytu samochodowego, aby mieć pewność, że wybierasz najtańszą ofertę. Banki nierzadko doliczają opłaty dodatkowe, których na pierwszy rzut oka możesz nie dostrzec.

Gdzie wziąć kredyt na samochód?

Obecnie coraz więcej banków posiada w swojej ofercie kredyt samochodowy. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, która propozycja będzie dla Ciebie najbardziej korzystna, ponieważ zależy to m.in. od wybranego pojazdu. Niemniej warto przyjrzeć się wybranym ofertom.

Kredyt samochodowy w Santander Banku to nawet 30 000 zł kredytu na dowolne auto. RRSO tej oferty to 13,65%, przy czym możesz otrzymać stałe raty, co na pewno jest dużym plusem. Co ciekawe, liczyć można na finansowanie do 120% wartości rynkowej auta.

W mBanku kredyt na samochód także jest dostępny. Jak przedstawia się ta oferta? Kwota kredytu to nawet do 450 000 zł brutto. Okres kredytowania wynosi zaś od 6 do 120 miesięcy. 

Na próżno szukać obecnie kredytu samochodowego w ING. Na ten moment pozostaje jedynie opcja zaciągnięcia kredytu gotówkowego na ten cel. Ponadto możesz otrzymać aż 125% wartości pojazdu, a dodatkową gotówkę przeznaczyć na dowolny cel. RRSO jest nieco niższe niż w Santander Banku. Kształtuje się na poziomie 12,02%.

Kolejny bank, która ma w swojej ofercie kredyt samochodowy to Getin Bank. Czy ta propozycja warta jest uwagi? Kredyt samochodowy w Getin Bank to możliwość pożyczki do 200 tys. zł i RRSO 12,7%. Niektóre banki na swoich stronach udostępniają kalkulatory kredytowe, które pozwalają zapoznać się ze szczegółowymi kosztami tej oferty. Zalicza się do nich wspomniany już wyżej mBank, ale nie tylko. Dostępny jest również kalkulator kredytu samochodowego w PKO czy kalkulator kredytu samochodowego w BNP Paribas.

Kredyt na samochód czy kredyt gotówkowy?

Jaki kredyt na samochód wybrać? Czy kredyt samochodowy to na pewno dobry wybór? To zależy. Jeśli nie chcesz, aby bank ustanowił zabezpieczenie na Twoim pojeździe, to kredyt gotówkowy jest lepszym rozwiązaniem. Musisz jednak wiedzieć, że zazwyczaj koszty takiego kredytu są wyższe niż ma to miejsce przy pożyczce na auto. Tani kredyt samochodowy dostępny jest w bankach, ale przeważnie wiąże się to z wpłatą wkładu własnego. W większości banków nie jest ona wymagana, ale znacząco zmniejszy ratę Twojego kredytu.

Czy warto wziąć kredyt na samochód?

Opinie o kredycie samochodowym bywają różne, niemniej przeważają te pozytywne. Jedno jest pewne – to przeważnie najtańszy sposób na sfinansowanie auta z pożyczonych środków. Jeśli więc nie masz wystarczających środków, a pilnie potrzebujesz samochodu, to kredyt na pojazd będzie dobrym wyborem. To także rozwiązanie przeznaczone dla osób, które mają problem z odkładaniem pieniędzy, ale są w stanie sumiennie spłacać swoje zobowiązania.

OSTATNIO NA BLOGU