Kredyt hipoteczny i wkład własny – co musisz wiedzieć przed złożeniem wniosku?


Decyzja o kupnie własnego mieszkania lub domu nie jest prosta. To wydatek, który często przekracza możliwości finansowe, nawet tych osób, które mogą pochwalić się bardzo korzystnymi warunkami zatrudnienia, czy wysokimi dochodami. To oznacza, że konieczne jest skorzystanie z pomocy banku i wybór odpowiedniego kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny to zadłużenie celowe, które gwarantuje sfinansowanie kupna nieruchomości, jednocześnie zapewniając świetne warunki finansowe, w tym długi okres spłaty i niskie oprocentowanie zależne od stawki WIBOR. Kredyt hipoteczny ze względu na szereg zabezpieczeń jest ofertą o najniższych kosztach, jakie musi ponieść kredytobiorca. Ceną za to jest jednak hipoteka na rzecz banku, a także wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, np. ubezpieczenie nieruchomości, czy wykupienie polisy na życie.

Musisz pamiętać, że zgodnie z prawem, bank nie może udzielić ci kredytu, który pokryje całkowity koszt kupna mieszkania czy innej nieruchomości. Jako kredytobiorca masz obowiązek wykazać się odpowiednio wysokim wkładem własnym.

Wkład własny – ile pieniędzy musisz odłożyć?

Wkład własny to kapitał, jakim musi wykazać się kredytobiorca, który chce skorzystać z kredytu hipotecznego. Zgodnie z obowiązującym prawem, minimalny wkład własny wynosi aktualnie 20% wartości nieruchomości. Banki jednak oferowały przez dłuższy czas oferty, dzięki którym klient mógł wpłacić tylko 10% wkładu własnego, jednocześnie korzystając z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Sytuacja całkowicie zmieniła się wraz z nadejściem pandemii koronawrusa, która zmusił banki do ostrożniejszego wydawania decyzji kredytowych.

Aktualnie starając się o kredyt hipoteczny, musisz przygotować się na to, że bank będzie oczekiwać od ciebie dużo wyższego wkładu własnego. Coraz więcej banków oczekuje od swoich klientów wkładu własnego, który pokryje od 30% do 40% wartości nieruchomości. To bowiem pozwala dużo korzystniej ocenić zdolność kredytową klienta banku.

Zobacz także:  Hipoteka – co to jest i na czym polega?

Jakie znaczenie ma wkład własny?

Wkład własny jest kluczowy w przypadku kredytu hipotecznego ze względu na maksymalną wartość zobowiązania, która zależy od wartości nieruchomości. Klient dysponując środkami, które są w stanie pokryć wkład własny, wykazuje się umiejętnością dysponowania pieniędzmi i wyższą zdolnością kredytową, wysokość kredytu jednocześnie maleje, ze względu na możliwość obniżenia samego zadłużenia, co z kolei prowadzi do tego, że kredytobiorca może liczyć na niższe raty, które będą dużo łatwiejsze w spłacie.

Nie masz wkładu własnego i chcesz w tym celu zaciągnąć kredyt gotówkowy? Pamiętaj, że każde dodatkowe zadłużenie będzie obciążeniem dla twojego budżetu i będzie miało wpływ na ostateczną ocenę twojej zdolności kredytowej. Bank może w takiej sytuacji odmówić ci udzielenia kredytu hipotecznego.

Przekonaj się, jak zwiększyć szanse na kredyt hipoteczny.

Zdolność kredytowa i historia kredytowa – warunki otrzymania zgody kredytowej

Bank oferując dowolny kredyt, zobowiązany jest do weryfikacji swoich klientów. Podstawowym warunkiem otrzymania zgody kredytowej jest posiadanie wystarczająco wysokiej zdolności kredytowej oraz dobrej historii kredytowej. Banki wymagają od swoich klientów dokumentów, które pozwolą na potwierdzenie zatrudnienia, a także wysokości dochodów, jakie miesięcznie zasilają konto potencjalnego kredytobiorcy. Historia kredytowa weryfikowana jest dzięki możliwości skorzystania z informacji zgromadzonych przez BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.

Zdolność kredytowa pozwala ocenić, czy klienta banku stać na spłatę zadłużenia wraz z wszystkimi opłatami dodatkowymi. Natomiast historia kredytowa pozwala ocenić, czy kredytobiorca jest osobą wiarygodną i ma pozytywne doświadczenie w spłacie zobowiązań finansowych. Klient, który nie ma pozytywnej historii kredytowej, powinien spodziewać się odmowy ze strony banku.

Ranking kredytów hipotecznych

Ranking kredytów hipotecznych pozwoli ci szybko ocenić, który bank oferuje najlepsze warunki swoim klientom. Z pomocą rankingu sprawdzić oprocentowanie nominalne, marżę banku, a także prowizję. Ranking dostosuje warunki do oferty, jakiej szukasz, jeśli dostosujesz pola do własnych wymagań, możesz z łatwością określić kredytu, o jakiej kwocie szukasz, a także, jak długo chcesz spłacać zadłużenie. Ranking wyświetli oferty zgodnie z tymi wytycznymi, jednocześnie informując, ile przykładowo może kosztować cię rata kredytu w danym banku. To świetny sposób, by zadbać o jak najniższy koszt zobowiązania i cieszyć się łatwo dostępnymi informacjami.

Zobacz także:  Kredyt hipoteczny w czasie epidemii koronawirusa

Ranking kredytów hipotecznych jest często aktualizowany, dzięki czemu nie przegapisz najlepszych ofert, a co ważniejsze zaoszczędzisz swój czas i będziesz mieć pewność, że twój wybór będzie najkorzystniejszy.

Sprawdź najlepszy kredyt hipoteczny na 30 lat.

Wypełnij wniosek online i skontaktuj się z bankiem

Chcesz jak najszybciej skorzystać z kredytu hipotecznego? W takim razie możesz skorzystać z możliwości wypełnienia i wysłania wniosku o kredyt z pomocą naszej strony. Wypełnienie formularza zajmie ci maksymalnie kilka minut, a sam wniosek wymaga podania tylko kilku najważniejszych informacji, które pomogą, by konsultant banku mógł się z tobą szybko skontaktować. Twoje imię oraz nazwisko, numer telefonu komórkowego, a także zaznaczenie zgody na przetworzenie twoich danych, tylko to dzieli cię od rozmowy telefonicznej z pracownikiem banku, którego oferta jest dla ciebie tak interesująca.

Pamiętaj, że wypełnienie i wysłanie wniosku nie zobowiązuje cię do skorzystania z oferty banku. Możesz potraktować to wyłącznie informacyjnie, by jeszcze więcej dowiedzieć się o ofercie i poznać szczegóły usługi, dostosowane do twojej indywidualnej sytuacji.

Podsumowanie

Kredyt hipoteczny jest usługą, którą większość osób kojarzy z korzystnymi warunkami finansowymi i długim czasem oczekiwania, potrzebnym na weryfikację klienta banku. Oferta bez wątpienia ma wiele zalet, co też pozwala z jej pomocą sfinansować nawet tak kosztowne przedsięwzięcie, jak kupno mieszkania, domu, czy jego budowa. Chcąc skorzystać z tego zadłużenia, musisz już wcześniej przygotować się i zbudować nie tylko pozytywną historię kredytową, ale także znaleźć środki, które pomogą ci pokryć wartość wymaganego wkładu własnego. W przeciwnym wypadku bank odmówi ci udzielenia kredytu, a ty stracisz szansę na realizację swoich planów.

Komentarze zostały wyłączone.