Rozdzielność majątkowa a kredyt – jak rozdzielność majątkowa po ślubie wpływa na zdolność kredytową?


Rozdzielność majątkowa a kredyt – czy warto wnioskować o dodatkowe środki przy takim ustroju majątkowym? Wiele zależy od sytuacji konkretnej pary i od polityki banku. Czasem rozdzielenie odpowiedzialności za spłatę jest wręcz zalecane.

Rozdzielność majątkowa – definicja

Rozdzielność majątkowa to małżeński ustrój majątkowy, który polega na tym, że małżonkowie rozporządzają swoim majątkiem i dochodami oddzielnie. Ma to znaczenie nie tylko w trakcie trwania małżeństwa, ale także po ewentualnym rozwodzie. Co to oznacza w kontekście kredytu gotówkowego czy kredytu hipotecznego? Małżonkowie, których majątki rozdzielone są prawnie poprzez intercyzę lub orzeczenie sądu, odpowiadają tylko za własne zobowiązania finansowe. Jeśli jeden z partnerów doprowadzi do zadłużenia, to drugi nie musi go spłacać. Małżeństwo wciąż może wnioskować o kredyt wspólnie, ale zdolność kredytowa pozwoli na pożyczenie mniejszych kwot niż w przypadku par ze wspólnotą majątkową. Warto wiedzieć, że ustrój majątkowy można zmienić także po ślubie za pomocą aktu notarialnego. W ten sam sposób da się powrócić do wspólnoty majątkowej. Ustrój majątkowy przestaje obowiązywać także w przypadku separacji i rozwodu. Co istotne, rozdzielność majątkowa może być umowna lub przymusowa. Ta druga wiąże się zwykle z niewłaściwą postawą jednego z małżonków: nałogami (w tym skłonnością do hazardu), niekorzystnymi inwestycjami, trwonieniem majątku, brakiem zaangażowania w pomnażanie majątku itp.

Rozdzielność majątkowa a kredyt – jak intercyza wpływa na zdolność kredytową klientów banków?

Rozdzielność majątkowa a zdolność kredytowa – jak do tego podchodzą banki? W procesie ubiegania się o kredyt małżonkowie traktowani są jak spółka, w której każda ze stron ma określone udziały. Zdolność kredytowa oceniana jest osobno na podstawie uzyskiwanych dochodów, posiadanych zobowiązań i kosztów utrzymania. Przed złożeniem wniosku dobrze jest sprawdzić raport BIK, aby przekonać się o ocenie punktowej swojej i małżonka. Nie bez znaczenia dla zdolności kredytowej ma też wiek kredytobiorcy.

Zobacz także:  Kredyt 100 tys. jakie zarobki?

Rozdzielność majątkowa a kredyt w banku – co warto wiedzieć? Małżonkowie muszą wykazać, w jaki sposób dzielą się kosztami utrzymania, bo będzie to miało znaczenie dla zdolności kredytowej. Rata kredytu jest wspólna, ale małżonkowie odpowiadają tylko za swoją część. Jest także możliwość spłacania pełnej raty przez jednego małżonka, ale oznacza to, że będzie on jedynym właścicielem przedmiotu kredytowania.

Rozdzielność majątkowa a kredyt jednego z małżonków – jak to wygląda w praktyce? Taki ustrój majątkowy upoważnia do starania się o dowolne kredyty bez zgody małżonka, jak jest to często wymagane przy wspólnocie majątkowej. Trzeba jednak wykazać, że posiada się dostatecznie wysokie dochody w stosunku do sumy zadłużenia.

Rozdzielność majątkowa a spłata kredytu – na co się przygotować? W trakcie podpisywania umowy kredytowej małżonkowie zobowiązują się do terminowej spłaty własnej części kredytu. Jeśli jedna ze stron spóźnia się z uregulowaniem swojej części, to odpowiedzialność spada tylko na nią. Szczegółowe zasady rozliczania rat określa umowa.

Rozdzielność majątkowa po ślubie a kredyt – co dalej ze spłatą? Zdarza się, że małżonkowie decydują się na zmianę ustroju majątkowego już po wzięciu kredytu. Nic to jednak nie zmienia w sposobie spłaty, bo bank nadal będzie oczekiwał wywiązania się ze swojej części umowy na uzgodnionych wcześniej zasadach.

Rozdzielność majątkowa a kredyty – czy szanse na otrzymanie środków jest mniejsze niż przy wspólnocie majątkowej? To zależy. Jeśli kwota jest wysoka, a małżonek nie chce lub nie może dołożyć się do raty, to o ile dochody wnioskującego są wystarczające, trzeba będzie liczyć się z decyzją negatywną. Rozdzielność majątkowa do kredytu sama w sobie nie ma znaczenia pozytywnego lub negatywnego.

Sprawdź także: WNIOSEK O KREDYT HIPOTECZNY – JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK O KREDYT NA MIESZKANIE?

Zobacz także:  Kredyt ratalny - Ile kosztuje kredyt ratalny online? Czy banki mają w swojej ofercie kredyty ratalne bez BIK?

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny – czy bank udzieli kredytu?

Rozdzielność majątkowa a zgoda na kredyt – czy do starania się o dodatkowe środki z banku potrzebna jest akceptacja małżonka? Nie, niezależnie od rodzaju kredytu i kwoty.

Rozdzielność majątkowa w trakcie małżeństwa a kredyt hipoteczny – czy zmiana ustroju majątkowego po podpisaniu umowy o kredyt zmienia warunki? Nie, wciąż obowiązują ustalenia wynikające z umowy.

Rozdzielność majątkowa a spłata kredytu hipotecznego – jaki jest podział spłaty? Małżonkowie ustalają z bankiem, za jaką część raty odpowiadają. Kwota ta zależna jest od indywidualnej zdolności kredytowej.

Rozdzielność majątkowa a kredyt mieszkaniowy – kto będzie właścicielem nieruchomości? Właścicielem będzie osoba, która złożyła wniosek, chyba że podpisano umowę o współwłasności. Taki dokument spisuje się przy rozdzielności majątkowej i kredycie na mieszkanie lub dom z rynku wtórnego. Nie ma takiej możliwości na rynku pierwotnym przy umowie przyrzeczonej. W przypadku rozdzielności majątkowej i kredytu na dom warunki są analogiczne. 

Rozdzielność majątkowa u notariusza a kredyt hipoteczny – czym różni się branie kredytu z małżonkiem i innym współkredytobiorcą? Przy rozdzielności majątkowej i kredycie hipotecznym strony dzielą się ratą zgodnie ze swoimi dochodami. Przeważnie mają wspólne wydatki związane ze wspólnym mieszkaniem czy utrzymaniem dzieci, co wobec banku świadczy na ich korzyść. Na tym też polega przewaga wzięcia kredytu z małżonkiem od innego współkredytobiorcy, który ma inne koszty utrzymania i zobowiązania finansowe.

To może Cię zainteresować: KREDYT HIPOTECZNY NA 30 LAT – GDZIE SZUKAĆ NAJLEPSZEJ OFERTY?

Rozdzielność majątkowa po zaciągnięciu kredytu – jak wpływa na spłatę zobowiązania?

Ustanowienie rozdzielności majątkowej a kredyt hipoteczny – czy to się opłaca? A może w kontekście takiego zobowiązania lepszym wyjściem jest wspólnota majątkowa? Wiele zależy od sytuacji konkretnego małżeństwa. Jeśli jedna strona ma zaległości w spłatach poprzednich kredytów, dokonuje złych inwestycji czy trwoni majątek (szczególnie w przypadku nałogów), to rozdzielenie odpowiedzialności jest dobrym rozwiązaniem. Decyzję o rozdzielności majątkowej podemują także często właściciele firm z wielokopoleniową tradycją czy osoby zamożne. Tymczasem bank interesuje najbardziej zdolność kredytowa, a więc to, ile zarabiają kredytobiorcy, jak spłacali poprzednie zobowiązania, czy są wiarygodni, jak wysokie mają wydatki, ile osób utrzymują itp.

Zobacz także:  Do czego służy i na czym polega promesa kredytowa?

Rozdzielność majątkowa w trakcie kredytu nie zmienia sposobu spłaty, obowiązują więc zasady uzgodnione w umowie. Jeśli dojdzie do opóźnień, to małżonkowie odpowiadają wspólnie.

Warto wiedzieć: KREDYT HIPOTECZNY ZE STAŁYM OPROCENTOWANIEM – JAK DOSTAĆ I KTO MOŻE SIĘ STARAĆ?

Komentarze zostały wyłączone.