Kredyt na zakup ziemi rolnej – kalkulator, oprocentowanie


Ponieważ na rynku usług finansowych panuje coraz większa konkurencja, instytucje bankowe kierują swoje produkty do coraz szerszej grupy potencjalnych klientów. Tym samym, coraz większą popularnością ciesz się kredyt na zakup ziemi. Jakie warunki musi spełnić kredytobiorca i jak zaciągnąć takie zobowiązanie? Prezentujemy kompendium wiedzy w tym zakresie.

Kredyt na zakup ziemi – na czym polega?

Kredyt na zakup ziemi może charakteryzować się różnymi warunkami współpracy. Ten najczęściej brany, to kredyt hipoteczny, który może być zaciągany w ramach inwestycji w działkę budowlaną, inwestycyjną, ziemię rolną albo działkę rekreacyjną. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji samego kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny jest dobrze znany w zakresie nabywania terenów pod zabudowę. Coraz więcej Polaków inwestuje we własne nieruchomości, stawiając je od podstaw. Coraz większą popularnością cieszą się zresztą tereny podmiejskie, a nawet wiejskiej. Sama pandemia koronawirusa doskonale pokazała, jak z wieloma ograniczeniami muszą mierzyć się mieszkańcy blokowisk. Nic dziwnego, że obywatele naszego kraju stawiają na własne domy. Co więcej, mamy też znacznie większe wymagania w zakresie powierzchni mieszkalnej i komfortu codziennego funkcjonowania. Marzymy na przykład o własnym ogródku, a taki daje nam tylko dom wolnostojący na prywatnej działce.

Nie można jednak pomijać kwestii, jakie wiążą się z zaciąganiem zobowiązania, takiego jak kredyt na zakup ziemi rolnejWarto wiedzieć, że coraz więcej banków komercyjnych oferuje takie wsparcie między innymi rolnikom. Ci rozpoczynają współpracę z instytucjami bankowymi w celach inwestycyjnych. Przeważnie są to zobowiązania na preferencyjnych warunkach.

Zobacz także:  Kredyt dla wolnych zawodów − warunki, kalkulator, opinie

Kredyt na zakup ziemi – warunki takiego kredytu

Kredyt preferencyjny na zakup ziemiktóry oferowany jest rolnikom, najczęściej jest z dofinansowaniem, a sam kredytobiorca spłaca na przykład jedynie kapitał. To również kredyt na zakup ziemi z dopłatami arimr, dzięki czemu zobowiązanie jest tanie, rolnik może inwestować, rozwijać gospodarstwo, nie tracąc przy tym płynności finansowej. Rolnicy z całą pewnością powinni korzystać właśnie z takich form współpracy z bankami. Oczywiście, mogą zaciągać standardowy kredyt hipoteczny na zakup ziemi rolnej, ale w ich przypadku jest to zwyczajnie nieopłacalne, do tego wymaga spełnienia licznych warunków. Bank sprawdzi zdolność kredytową rolnika, może wymagać też, by na nabytym terenie wybudowano na przykład budynek, jaki będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie.

Kredyt na zakup ziemi – kto może wnioskować o kredyt na zakup ziemi?

O kredyt na zakup ziemi może wnioskować tak naprawdę każda pełnoletnia osoba, która wykazuje odpowiednią zdolność kredytową. Różnice pomiędzy kredytobiorcami występują dopiero wtedy, gdy zwrócimy uwagę na typ samego zobowiązania. Instytucje bankowe oferują na przykład tylko kredyt dla rolnika na zakup ziemi i z tej opcji może skorzystać jedynie rolnik. To kredytobiorca, który posiada już ziemię rolną, gospodarstwo oraz specjalistyczne wykształcenie rolnicze. Z kredytów dla rolników nie mogą korzystać osoby o innym zawodzie ani przedsiębiorcy niezwiązani z pracą na terenach wiejskich. Nie ma wątpliwości, że takie zobowiązanie jest doskonałe na początku kariery zawodowej rolnika, kiedy ten nie posiada własnego budżetu, by kupić ziemię albo dokupić teren w ramach rozwoju gospodarstwa. Cieszy też fakt, że ci kredytobiorcy mogą korzystać z dofinansowań oraz bezzwrotnych dopłat, dzięki temu jeszcze bardziej atrakcyjny staje się kredyt na zakup ziemi rolnej. Młody rolnik najczęściej nie posiada oszczędności, by inwestować samodzielnie, finansowe wsparcie ze strony instytucji bankowej jest więc jedyną szansą.

Zobacz także:  Wniosek o umorzenie pożyczki z urzędu pracy – kiedy i jak złożyć wniosek o umorzenie pożyczki 5000?

Kredyt na zakup ziemi – ile kosztuje?

Największym powodzeniem cieszy się tani kredyt na zakup ziemi rolnej. Każdy bank oferuje jednak inne warunki finansowego wsparcia. To dlatego przed złożeniem wniosku, zawsze warto porównać co najmniej kilka konkurencyjnych ofert, bo chociaż ogólne zasady współpracy z rolnikami są narzucone i wynikają z przepisów polskiego prawa, norm unijnym czy cyklicznych programów wsparcia rolników, to jednak banki mogą zmieniać i narzucać dodatkowe koszty, przez co nie zawsze korzystny będzie kredyt na zakup ziemi rolnej. Kalkulator kredytowy świetnie sprawdzi się w ramach oszacowania przybliżonych opłat całkowitych. Warto z niego skorzystać, chociaż tę ostateczną ofertę rolnik otrzyma dopiero po złożeniu wniosku o kredyt na zakup ziemi rolnej. Oprocentowanie ma w tym przypadku wielkie znaczenie, takie zobowiązanie jest raczej długoterminowe.

Kredyt na zakup ziemi – gdzie złożyć wniosek?

Nie wszystkie instytucje bankowe, które działają na terenie naszego kraju, udzielają finansowego wsparcia rolnikom. Na pewno możliwy jest kredyt na zakup ziemi rolnej w banku spółdzielczym, jak również z niektórych bankach komercyjnych, jak bgż. Kredyt na zakup ziemi rolnej można otrzymać jeszcze w innych instytucjach. W których dokładnie? Można to łatwo sprawdzić, wpisując w wyszukiwarkę przykładowe hasło typu „kredyt na zakup ziemi pko„. Dzięki temu bez problemu udaje się poznać wszystkie aktualne propozycje dla rolników.

Komentarze zostały wyłączone.