Wniosek o umorzenie pożyczki – jakie są warunki możliwości umorzenia pożyczki dla mikro przedsiębiorców w kwocie do 5 000 złotych, którą firmy mogły zaciągać w ramach Tarczy Antykryzysowej? Przypomnijmy, że takie świadczenie pomocowe było udzielane małym biznesom, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa i wdrażanych w związku z nią obostrzeń. Poznaj szczegóły już teraz.
Warunki umorzenia pożyczki 5000 dla przedsiębiorców
W związku z nakładanymi restrykcjami, których celem było rozprzestrzenianie się koronawirusa, polski rząd ustanowił szybką pomoc dla mikro przedsiębiorców. Tego rodzaju świadczenie pomocowe wchodziło w skład pakietu tzw. Tarczy Antykryzysowej. Podstawą zaraz obok zwolnienia z obowiązku płacenia składek ZUS oraz innych ulg była pożyczka 5000. Do kiedy można było o nią wnioskować? Ostatnia „tura” tego rodzaju wsparcia odbyła się w czerwcu 2021 roku, na tę chwilę nie jest planowanie jej wznowienie.
Najważniejszą informacją dla przedsiębiorców była ta, zgodnie z którą każda firma mogła starać się o umorzenie pożyczki z PUP. Dzięki temu środki w wysokości 5000 złotych nie musiały być zwracane. Biznesy, które skorzystały z takiej pomocy, mogły przeznaczyć te pieniądze na wypłaty, spłatę dowolnych zaległości, w tym na spłatę kredytu gotówkowego, czy regulowanie bieżących kosztów, cel był tak naprawdę dowolny.
Sprawdź: ILE KOSZTUJE POŻYCZKA DLA MIKROPRZEDSIĘBIORCÓW I JAK JĄ OTRZYMAĆ?
Wniosek o umorzenie pożyczki w ramach Tarczy antykryzysowej
Aby przedsiębiorcy nie musieli oddawać 5000 złotych, musieli złożyć specjalny wniosek o umorzenie pożyczki z urzędu pracy. Kiedy wniosek o umorzenie pożyczki należało złożyć, aby taka ulga mogła zostać zatwierdzona? W zależności od pakietu pomocowego w ramach Tarczy Antykryzysowej funkcjonowały różne uregulowania. W tej pierwszej wersji przedsiębiorcy musieli składać wniosek o umorzenie pożyczki 5000. Tarcza antykryzysowa nakładała taki obowiązek nie później niż 14 dni po upływie 3 miesięcy od wzięcia pożyczki. W późniejszym etapie, kiedy pożyczka 5000 złotych miała swoje kolejne edycje, właściciele działalności nie musieli już składać dodatkowych dokumentów, pożyczka była umarzana automatycznie.
To może Cię zainteresować: JAK DŁUGO TRZEBA CZEKAĆ NA PRZEDAWNIENIE DŁUGU?
Wniosek o umorzenie pożyczki – nowelizacja
Umorzenie dofinansowania w tej nowej wersji nie musiało być potwierdzone żadnym, dodatkowym wnioskiem. Decyzją Prezydenta z 24 czerwca 2021 roku, pożyczka 5000 wniosek o umorzenie nie jest wymagany.
Czy trzeba złożyć wniosek o umorzenie pożyczki 5000 złotych?
Wniosek o umorzenie pożyczki 5 tys. rzeczywiście był obowiązujący, ale tylko w tej pierwotnej wersji, podczas pierwszej edycji finansowego wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej w obliczu pandemii koronawirusa. Jeśli przedsiębiorcy, którzy skorzystali z takiej pomocy, wciąż zastanawiają się, czy trzeba pisać wniosek o umorzenie pożyczki 5000, odpowiadamy, że nie, takiej konieczności nie ma. Wszystkie pożyczki w ramach wsparcia mikro przedsiębiorstw zostały umorzone automatycznie. Oznacza to, że były to pożyczki bezzwrotne.
Kliknij i sprawdź: CZYM JEST KRAJOWY REJESTR DŁUGÓW I JAK GO SPRAWDZIĆ?
Wniosek o umorzenie pożyczki – co jeszcze warto wiedzieć?
Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z finansowego wsparcia w ramach udzielanych pożyczek do 5000 złotych z tzw. Tarczy Antykryzysowej, rzeczywiście mogli nie wiedzieć, jakie formalności należy spełnić. Przypomnijmy, że pożyczka 5000 złotych miała swoją edycję kilka razy, a za każdym wniosek o umorzenie pożyczki COVID był wymagany w innej formie. W pierwotnej wersji wniosek o umorzenie pożyczki dla mikroprzedsiębiorców rzeczywiście był obowiązujący, w kolejnych umorzenie następowało automatycznie. Czy wszystkie firmy mogły z takiej ulgi skorzystać? Oczywiście nie. Pożyczka 5000 zł przysługiwała tylko tym biznesom, które zostały otwarte jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa. Co więcej, aby umorzenie takiego świadczenia mogło być obowiązujące, przedsiębiorca musiał utrzymać prowadzenie działalności, firma nie mogła zostać zamknięta ani zawieszona. Warunkiem było utrzymanie również miejsc pracy.
Czy pożyczka 5 000 złotych była odpowiednim wsparciem dla mikro przedsiębiorstw? Wiele zależało od stałych kosztów, jakie ponosiła firma w czasie nakładania największych restrykcji. W większości przypadków środki o tej wartości były niestety „kroplą w morzu potrzeb”. Co więcej, właściciele firm jednogłośnie potwierdzali, że woleliby prowadzić swoje biznesy na normalnych warunkach, aniżeli liczyć na wsparcie ze strony rządu. Najbardziej poszkodowana w wyniku obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa została branża gastronomiczna i hotelarska.
Nie przegap: