Większość osób wnioskując o kredyt zdaje sobie sprawę z tego, że proces ten wymaga czasu. Chodzi przede wszystkim o weryfikację kredytobiorcy, która – jak nie wszyscy wiedzą – składa się z kilku etapów. Najpierw jest tzw. weryfikacja wstępna, podczas której bank sprawdza wszystkie dane we wniosku i wydaje pierwszą decyzję kredytową. Co ważne, nie jest ona wiążąca, więc jeśli na późniejszym etapie, podczas analizy zdolności kredytowej, bank źle oceni kredytobiorcę, może okazać się, że zmieni tę decyzję. Pozostaje pytanie, ile trwa weryfikacja wniosku w Millenium? Sprawdźmy wszystkie niezbędne informacje w tej sprawie w zależności od poszczególnych etapów.
Ile trwa weryfikacja wniosku w Banku Millennium?
Jest to dość dynamiczna kwestia, więc warto na bieżąco sprawdzać wszystkie kwestie z tym związane. Weryfikacja, a raczej jej długość, może zależeć od banku. Ważne jest także to, ile obecnie osób wnioskuje o kredyt i jakie w ogóle zobowiązanie Cię interesuje. Pamiętaj, że przy kredycie hipotecznym wymaga się więcej formalności. Właśnie dlatego weryfikacja wniosku będzie trwała o wiele dłużej, zwłaszcza na późniejszym etapie, kiedy Millennium będzie sprawdzać Twoją zdolność kredytową.
Niemniej to, ile trwa weryfikacja wniosku w millenium 2024, jest możliwe do oszacowania. Jeśli chodzi o kredyt gotówkowy online, proces ten trwa najkrócej. Wnioskując o niewielką kwotę przez internet, możesz nawet w ciagu kilku minut spodziewać się odpowiedzi. Pamiętaj, że będzie to wstępna decyzja kredytowa, która może – ale nie musi – potem ulec zmianie. Jeśli bank pozytywnie oceni Twój wniosek, masz szansę na otrzymanie kredytu i to nie w tak długim czasie. Nieduże kredyty bowiem udzielane są dość szybko, a cała procedura zdalnie jest przeprowadzana o wiele sprawniej, bo wymaga mniej formalności.
To, ile trwa weryfikacja wniosku w Millennium, zależy również od wybranej metody powiedzenia tożsamości. Jeśli robisz to za pomocą szybkich płatności, Twoje dane wraz z symboliczną złotówką trafią na konto Millennium niemal natychmiast. Z kolei wybierając zwykły przelew, będzie trwało to już dłużej, a bank sprawdzi wniosek i wyda decyzję dopiero po otrzymaniu przelewu weryfikacyjnego z Twoimi danymi.
Ile trwa weryfikacja zdolności kredytowej w Millennium?
Jak już wiesz, bo wydaniu wstępnej decyzji kredytowej przez bank, czekają Cię dalsze etapy formalności. Wtedy przychodzi moment na zbadanie zdolności kredytowej kredytobiorcy. To, ile trwa weryfikacja wniosku w Millennium, zależy między innymi od:
- Rodzaju zatrudnienia czy źrodła dochodów – najszybciej są rozpatrywane wnioski osób zatrudnionych na umowę o pracę. Inne rodzaje umów wymagają bardziej szczegółowej weryfikacji przez bank. Dość szybko rozpatruje się też wnioski o niewielkie pożyczki w przypadku emerytów, którzy mają stałe, wiarygodne i potwierdzone źródło dochodów z ZUSu.
- Wysokość dochodów i wydatków w gospodarstwie domowym – liczba osób na utrzymaniu.
- Kwoty, o jaką wnioskujesz – w przypadku niewielkich pożyczek online, proces ten jest krótszy i nie wymaga aż tak surowej weryfikacji.
- Rodzaju kredytu – podobnie jak powyżej, wniosek kredyt gotówkowy będzie rozpatrzony szybciej, jeśli starasz się np. o kilka tysięcy pożyczki. Kredyt hipoteczny z kolei wiąże się z bardziej rozbudowanymi procedurami. Bank musi dokonać szczegółowej weryfikacji kredytobiorcy, zwłaszcza że zobowiązanie to zazwyczaj jest udzielane na długo.
- Wewnętrznych procedur w banku – w każdym banku może przebiegać to inaczej. Millennium raczej dość sprawnie dokonuje zdolności kredytowej, jednak to zależy również od oferty.
- Liczby wniosków w kolejce – oczywiste jest to, że jeśli przed Tobą o kredyt wnioskowało dużo osób, będziesz musiał poczekać na swoją kolej. Najpierw zostaną rozpatrzone tamte wnioski, a dopiero potem bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową i wyda decyzję.
- Dokumentacji – niektóre wnioski wymagają dołączenia załączników czy wypełnienia dodatkowych dokumentów. Może to być np. coś potwierdzającego Twój dochód. Jeśli nie dołączysz do wniosku wymaganych dokumentów, cały proces się wydłuży.
Ponadto na to, ile trwa weryfikacja wniosku w Millennium, wpływa także sposób, w jaki starasz się o kredyt. Szybciej przebiega proces wnioskowania o kredyt online, a nieco dłużej, gdy starasz się o niego stacjonarnie. Podobnie jest w przypadku stałych klientów. Jeśli już korzystałeś z jakiegoś kredytu w Millennium i chcesz wziąć drugi, bank prawdopobnie szybciej rozpatrzy Twoją prośbę niż wtedy, kiedy wnioskuje o pożyczkę nowy klient.
Pamiętaj!
Maksymalny czas wydania decyzji kredytowej do kredytu hipotecznego jest regulowany przepisami. Określa to Ustawa o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 r. Okres ten wynosi 21 dni kalendarzowych od dnia złożenia wniosku. Istotne jest to, że termin ten dotyczy wstępnej decyzji kredytowej. Dalej musisz przygotować się na kolejne formalności, a to, kiedy ostatecznie otrzymasz kredyt, zależy od wielu indywidualnych kwestii. Czas ten może wynieść nawet 2 czy 3 miesiące.
Jak sprawdzić status wniosku w Millennium?
Sytuacja ta jest dość dogodna, kiedy jesteś już klientem Millennium i wnioskujesz o kredyt z poziomu bankowości lub aplikacji. Wówczas możesz z powodzeniem śledzić status wniosku:
- Wystarczy, że po złożeniu wniosku nie zamkniesz ekranu, a w każdej chwili możesz dowiedzieć się, na jakim etapie weryfikacji jest złożona prośba o kredyt.
- Może to trochę potrwać, dlatego nawet jeśli zamkniesz aplikację, otrzymasz powiadomienie o zmianie statusu wniosku i wydaniu decyzji kredytowej.
- W każdej chwili możesz zalogować się do aplikacji i samodzielnie sprawdzić etap weryfikacji.
Jeśli nie masz konta w Millennium, możesz:
- Pobrać aplikację mobilną na swoje urządzenie np. telefon.
- Wybrać na dole ekranu „Status wniosku hipotecznego”.
- Podać niezbędne dane. Są to: numer wniosku kredytowego (spisz go, gdy starasz się o kredyt przez stronę www Millennium), dane identyfikacyjne np. PESEL.
- Na ekranie zostanie wyświetlona informacja, na jakim etapie jest Twój wniosek.
Jak długo czeka się na decyzję kredytową w Millennium? Podsumowanie
Najważniejsze jest to, że wstępna decyzja kredytowa pozytywna a ostateczna to dwie zupełnie różne kwestie. Obie mogą się od siebie różnic, w związku z czym może zdarzyć się, że wstępnie bank zgodzi się udzielić kredyt, ale po badaniu zdolności kredytowej odmówi Ci go. Wynika to przede wszystkim ze szczegółowej weryfikacji Twojej wiarygodności finansowej. Najczęściej taki bieg zdarzeń można zaobserwować w przypadku wnioskowania o wyższe kwoty czy na długi okres, kiedy np. masz nie do końca ustabilizowaną sytuację dot. zatrudnienia.
Wstępna decyzja kredytowa jest wydawana dość szybko. Może to być nawet maksymalnie 15 minut od czasu wysłania wniosku do banku, jeśli robisz to przez internet. Bardzo krótko czekają też już dotychczasowi klienci Millennium, a nieco dłużej ci nowi.
Ostateczne to, w jaki czasie bank wyda ostateczną decyzję, zależy od wspomnianych kwestii. Może to być nawet dzień czy dwa, a może przedłużyć się do miesiąca lub dwóch. Długie i bardziej rozbudowane procedury dotyczą zwłaszcza kredytu hipotecznego lub ewentualnie kredytu gotówkowego opiewającego na wysoką sumę.
Co zrobić aby przyspieszyć weryfikację wniosku w Millennium?
Jeśli zależy Ci na czasie, najlepiej wnioskować o kredyt przez internet. Dobrze jest szybko potwierdzić swoją tożsamość, bo dopiero po tym bank przejdzie do weryfikacji wniosku. Możesz zrobić to przelewem ekspertowym lub wybierając z metod płatności serwis umożliwiający szybką transakcję. Obecnie coraz więcej banków daje możliwość weryfikacji na wiele nowych sposobów, np. poprzez Google Pay czy Apple Pay, co znacznie skraca czas oczekiwania.
Ponadto dopilnuj, aby do wniosku dołączyć wymaganą dokumentację. Dzięki temu cały proces potrwa krócej, bo nie będziesz musiał dosyłać niezbędnych załączników.