Koszt kredytu gotówkowego


Zaciągnięcie kredytu gotówkowego zawsze wiąże się z jego spłatą. Dane statystyczne pokazują, że Polacy decydujący się na zobowiązanie finansowe najczęściej zwracają uwagę na czas w jakim uzyskają środki oraz ile będą musieli za tą usługę zapłacić. Bez żadnych wątpliwości można uznać, że to nie okres gdy starasz się o kredyt jest najważniejszy, a okres który poświęcisz na jego spłatę. Przede wszystkim ze względu na miesięczne opłaty, które będą miały znaczny wpływ na domowy budżet, nawet przez kilka lat. Dlatego właśnie tak ważne jest to by wybrać kredyt o jak najniższym całkowitym koszcie i cieszyć się płynnością finansową.

W jaki sposób określić ile rzeczywiście zapłacisz za kredyt? Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzanie RRSO zadłużeń. Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa to wartość oddająca faktyczny koszt kredytu lub pożyczki. Obliczając RRSO bierze się pod uwagę:

  • oprocentowanie nominalne
  • prowizję banku
  • opłatę przygotowawczą
  • dodatkowe opłaty związane z usługami, które konieczne są do zaciągnięcia kredytu (m.in. ubezpieczenie lub korzystanie z rachunku osobistego)

Od czego zależy wysokość oprocentowania zobowiązania finansowego? Na wartość nominalnego oprocentowania wpływ ma, ustalona przez Radę Polityki Pieniężnej, wysokość stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Im niższa stopa lombardowa tym niższe maksymalne oprocentowanie kredytów. Oprocentowanie nominalne nie może bowiem przekraczać czterokrotnej wartości stopy lombardowej NBP i jest to warunek określany przez Prawo Bankowe.

Szczególną uwagę na opłaty okołokredytowe należy zwrócić w przypadku podejmowania decyzji o zawarciu umowy promocyjnej. Wiele banków obniżając część opłat oczekuje większych zysków dzięki dodatkowym kosztom. To łatwy sposób na przyciągnięcie nowych Klientów, którzy zachęceni preferencyjnymi warunkami nie szukają haczyków w umowie z bankiem. Aby mieć pewność, że interesujący Cię kredyt zapewnia atrakcyjne warunki finansowe możesz porównać tę usługę dzięki dostępności rankingu pożyczek na dowolny cel.

Zobacz także:  Konsolidacja zadłużeń

Komentarze zostały wyłączone.