Prolongata kredytu – co to jest i na czym polega prolongata spłaty kredytu?


Czy wiesz, że już co drugi dorosły Polak posiada przynajmniej jeden kredyt bankowy? Okazuje się, że chętnie korzystamy z tego rodzaju finansowego wsparcia, ale nie zawsze radzimy sobie z jego regulowaniem zgodnie z zapisami w umowie. Pomocą może okazać się prolongata kredytu. Co to właściwie jest, komu zostaje udzielona i na jakich warunkach? Czy na pewno warto korzystać z prolongaty kredytu? Kompendium wiedzy w tym zakresie przedstawiamy poniżej.

Prolongata kredytu – co to jest?

Trzeba zaznaczyć, że każdy bank prowadzi własną politykę kredytową, przez co prolongata spłaty kredytu może nie być w ogóle możliwa albo dostępna na ograniczonych zasadach. Każda instytucja bankowa udziela wsparcia, jakim jest prolongata raty kredytu na swoich warunkach, które nie zawsze są opłacalne.

Co oznacza prolongata kredytu? Ta dostępna jest w przypadku różnych zobowiązań kredytowych, jak kredyt gotówkowy na dowolny cel, ale również kredyt celowy, w tym kredyt hipoteczny. To zabieg, który realizowany jest na indywidualny wniosek kredytobiorcy. Prolongata w spłacie kredytu polega na odroczeniu płatności ratalnych na określony czas. Możliwe jest przesunięcie całej raty albo tylko części kapitałowej. To klient banku decyduje o czasie zwolnienia z regulowania płatności.

Prolongata kredytu – jak działa?

Jak wspomnieliśmy, prolongata rat kredytu następuje na różnych warunkach. Zawsze jednak raty nie są umarzane, a jedynie przesuwane w czasie. To klient banku decyduje, na jaki czas chce odroczyć płatności, banki dają możliwość przesunięcia raty w okresie 1 miesiąca, a nawet roku.

Zobacz także:  Ranking kredytów gotówkowych - darmowe porównanie pożyczek gotówkowych

Warto wiedzieć, że prolongata terminu spłaty kredytu przebiega poprzez przesunięcie regulowania należności całych rat albo raty kapitałowej. Z reguły raty, które zostają przesunięte, powodują wysłużenie czasu całego trwania umowy kredytowej.

Co więcej, prolongata techniczna kredytu nie zmniejsza kosztów kredytowych, wręcz przeciwnie, te wzrastają, jeśli pod uwagę bierze się wskaźnik RRSO, który mówi o całkowitych opłatach, jakie kredytobiorca ponosi w całkowitym okresie współpracy z bankiem.

Trzeba jednak przyznać, że prolongata kredytu w pko bp czy prolongata kredytu ing jest świetną opcją dla tych, które mają chwilowe problemy finansowe.

Sprawdź koniecznie: WNIOSEK O KREDYT HIPOTECZNY – JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK O KREDYT NA MIESZKANIE?

Prolongata kredytu hipotecznego – kto może z niej skorzystać?

Ciekawostką jest to, że o udzielenie prolongaty kredytu może starać się każdy kredytobiorca, który współpracuje z bankiem, jaki zakłada taką możliwość. Najczęściej z tej opcji korzystają osoby, które utraciły płynność finansową albo ze względu na nieprzewidziane wydatki, nie mają chwilowo środków, by regulować miesięczne raty. Takie wakacje kredytowe pozwolą lepiej zarządzać własnym budżetem, a przede wszystkim uchronić kredytobiorcę przed generowaniem zadłużeń.

Warto wiedzieć, że nie każdy ma szansę na otrzymanie zgody na prolongatę kredytu. Bank, który otrzymał wniosek o wsparcie tego rodzaju, zawsze zweryfikuje stan finansowy swojego klienta. Najczęściej też prolongata udzielana jest klientom, którzy do tej pory nie wykazywali problemów z regulowaniem rat, nie mają w tym zakresie opóźnień ani też nie mają długów. Otrzymanie wakacji kredytowych zawsze wywołuje konieczność sprawdzenia zdolności kredytowej klienta banku. W licznych przypadkach instytucja bankowa wygeneruje raport BIK, by dokonać analizy finansowej wnioskującego o prolongatę.

Sprawdź także: RAPORT BIK – JAK SPRAWDZIĆ RAPORT W BIKU ZA DARMO I JAKIE INFORMACJE SIĘ W NIM ZNAJDUJĄ?

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy o wartości 10 tysięcy złotych - gdzie złożyć wniosek?

Prolongata kredytu – wzór. Jakie dane są zawarte w prolongacie kredytu?

We wniosku o prolongatę kredytu muszą zostać zawarte niezbędne dane. To najczęściej dane tożsamości kredytobiorcy, ale też informacje o kryteriach, jakimi ma charakteryzować się prolongata w spłacie kredytu. Wzór takiego dokumentu jest jeden, ale wpisywane dane i preferencje muszą być indywidualne. To klient instytucji bankowej decyduje o czasie trwania wakacji w spłacie kredytu. Nierzadko to on może też podjąć decyzję w zakresie spłaty rat – czy spłaca tylko ratę odsetkową, a może przeniesiona zostanie cała rata? Co istotne, kredytobiorca nie musi przedstawiać przyczyny, zgodnie z którą realizowana ma być prolongata spłaty kredytu. Wzór wniosku nie zakłada udzielania takich informacji.

Prolongata kredytu – czy warto z niej skorzystać?

Nie ma wątpliwości, że prolongata kredytu, to wakacje od konieczności spłaty rat kredytowych. Pozwala odzyskać stabilność finansową, uzyskać środki niezbędne na spłatę innych zobowiązań albo przeczekać trudny czas. Najwięcej wniosków o prolongatę kredytową banki przyjęły na początku pandemii koronawirusa, kiedy w czasie pierwszego lockdownu liczni kredytobiorcy nie mieli możliwości generowania dochodów, a jeszcze więcej osób straciło pracę. W tym czasie instytucje bankowe rozpatrywały wnioski o wakacje kredytowe na preferencyjnych warunkach, nierzadko również dłużnikom.

Pamiętajmy jednak, że prolongata kredytu nie zawsze jest opłacalna. Generuje dodatkowe koszty, do tego wydłuża okres współpracy z instytucją bankową. Nierzadko jest natomiast ratunkiem, na przykład w obliczu tzw. czarnej godziny.

To może Cię zainteresować: KREDYT GOTÓWKOWY BEZ BIK – CZY TO MOŻLIWE?

Komentarze zostały wyłączone.