Maksymalny wiek kredytobiorcy – kredyt gotówkowy. Czy banki określają maksymalny wiek kredytobiorcy?


Według statystyk co drugi dorosły Polak posiada zobowiązanie kredytowe. Najczęściej zaciągany jest kredyt gotówkowy na dowolny cel. Ten bierze się łatwo i szybko, a środki mogą być swobodnie wydatkowane przez kredytobiorcę. Kto może zaciągać taki kredyt i jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy? Jakie warunki wyznaczają instytucje bankowe? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.

Maksymalny wiek kredytobiorcy a kredyt gotówkowy – czy wiek kredytobiorcy ma znaczenie dla banku?

Najwięcej kredytów gotówkowych zaciągają osoby w wieku pomiędzy 35 a 40 lat. To oni mają najlepszą zdolność kredytową, są dla instytucji bankowych najlepszymi klientami. Tacy kredytobiorcy są aktywni zawodowo i co więcej, dają szansę na długą współpracę również w przyszłości. To też ten typ kredytobiorcy ma największe potrzeby i ufa bankom, często korzystając z ich usług.

Jaki jest natomiast maksymalny wiek kredytobiorcy, który może wziąć kredyt gotówkowy? Wiek kredytobiorcy jest najczęściej zależny od wiarygodności i wypłacalności potencjalnego klienta, a dla każdego banku może być inny. Nawet 15% wszystkich kredytobiorców to osoby, które ukończyły już 65 lat. W przypadku zobowiązań gotówkowych na dowolny cel znaczenie nie ma wiek klienta. Bardziej liczy się okres współpracy oraz wartość generowanych dochodów. Emeryt czy rencista także może być wiarygodnym klientem, otrzymuje przecież stałe świadczenia pieniężne. Pamiętajmy tylko, że w przypadku tych najstarszych seniorów ograniczana może być maksymalna kwota kredytu.

Zobacz także:  Minimalne formalności przy kredycie gotówkowym

Maksymalny wiek kredytobiorcy a minimalny wiek kredytobiorcy przy wniosku o kredyt gotówkowy

Każdy kredyt gotówkowy wyznacza inne warunki współpracy pomiędzy klientem a bankiem. Każda z instytucji bankowych udziela tego rodzaju zobowiązania kredytobiorcom w innym wieku. Zgodnie z przepisami polskiego prawa o takie wsparcie finansowe mogą ubiegać się tylko pełnoletni klienci. Wiadomo natomiast, że osoby, które dopiero ukończyły 18 lat, rzadko posiadają już odpowiednią zdolność kredytowąDo jakiego wieku można wziąć kredyt gotówkowyNajczęściej granicą wieku już 65 lat, chociaż niektóre instytucje udzielają kredyty również osobom starszym. To zwykle zobowiązania o niskiej wartości i na krótki czas. Bardzo często wymagają dodatkowego zabezpieczenia, na przykład w postaci żyranta albo ubezpieczenia.

Jeśli omawiamy kwestie kredyt gotówkowy a wiek kredytobiorcy, należy uznać, że wiele zależy od indywidualnej polityki kredytowej, jaką prowadzi dana instytucja bankowa. Ponadto, wiek klienta, który wnioskuje o kredyt gotówkowy, nie jest priorytetem. Najważniejszym czynnikiem nadal pozostaje jego wypłacalność i zdolność do regulowania wat w wyznaczonym terminie.

Maksymalny wiek kredytobiorcy a kredyt gotówkowy – kiedy bank odmówi udzielenia kredytu gotówkowego z powodu wieku?

Zastanawiasz się, do jakiego wieku banki udzielają kredytuJak wspomnieliśmy, najczęściej granicą jest 65 lat, natomiast kwestie te są indywidualne. Jeśli osoba powyżej tego wieku generuje wysokie dochody stałe, może liczyć na współpracę z bankiem. Seniorzy mogą być również współkredytobiorcami, a wysokość ich emerytur, rent czy innych źródeł środków finansowych będzie dużym wsparciem w ramach wyliczanej zdolności kredytowej.

Bank może odmówić udzielenia kredytu osobom po 65 roku życia, jeśli taki klient nie ma zdolności kredytowej, a jego dochody są zbyt niskie. Kredytu gotówkowego nie otrzymają także klienci, którzy posiadają długi lub comiesięczne koszty stałe są za wysokie i nie ma tutaj znaczenia ich wiek. Każda instytucja bankowa musi minimalizować ryzyko kredytowe, a więc ryzyko niewypłacalności potencjalnych klientów.

Zobacz także:  Pożyczka gotówkowa ING - oferta, opinie, wady i zalety

Maksymalny wiek kredytobiorcy a kredyt gotówkowy – warunki kredytu gotówkowego dla seniora

Gdzie szukać kredytu gotówkowego, jeśli takie zobowiązanie chce zaciągnąć senior? Warto sprawdzić ofertę, jaką przygotował bank Santander. Maksymalny wiek kredytobiorcy w przypadku zobowiązania na dowolny cel to nawet 75 lat. Oczywiście taki klient musi liczyć się z różnymi ograniczeniami. Kredyt nie zostanie udzielony na długi czas, ograniczana jest też jego wysokość. Trzeba jednak przyznać, że to jedna z nielicznych instytucji bankowych, która nie stawia większych ograniczeń, patrząc na maksymalny wiek kredytobiorcy.

Maksymalny wiek kredytobiorcy – kredyt gotówkowy a kredyt hipoteczny. Różnice

Nie ma wątpliwości, że kredyt gotówkowy jest udzielany na bardziej liberalnych zasadach, aniżeli ten hipoteczny. To dlatego, że ten gotówkowy charakteryzuje niższa wartość całkowita zobowiązania oraz krótszy okres współpracy. Właśnie dlatego większość banków wydłuża ten maksymalny wiek kredytobiorcy. Kredyt hipoteczny wiąże się zaś ze znacznie większym ryzykiem kredytowym. Jego średnia wartość to 350 tysięcy złotych, a spłata następuje nawet w ciągu kolejnych 30 lat. Nic dziwnego, że na takie zobowiązanie nie może liczyć kredytobiorca po 65 roku życia.

Pamiętajmy również, że różnice wynikają z samej charakterystyki, jaka jest typowa dla różnego rodzaju zobowiązań, takich jak kredyt. Wiek kredytobiorcy może być różny ze względu na konieczność spełnienia określonych warunków. Kredyt hipoteczny wymaga zresztą dodatkowych zabezpieczeń, jak wkład własny, a sama zdolność kredytowa potencjalnego klienta musi być znacznie wyższa.

Komentarze zostały wyłączone.