Ranking kredytów konsolidacyjnych 2023

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Na czym polega kredyt konsolidacyjny i kto dokładnie może z niego skorzystać? Kredyt konsolidacyjny jest rodzajem kredytu celowego, który możesz przeznaczyć na spłatę bieżących zobowiązań finansowych. W praktyce polega on najczęściej na połączeniu kilku zobowiązań w jedno, co pozwala uzyskać niższą ratę. Najczęściej staje się to możliwe dzięki wydłużeniu okresu kredytowania. Co więcej, niektóre banki udzielając kredytu konsolidacyjnego, pozwalają także zawnioskować o dodatkową kwotę pożyczki na własne wydatki. 

Musisz bowiem wiedzieć, że kredyt konsolidacyjny nie jest wypłacany kredytobiorcy. Oznacza to, że pożyczonych pieniędzy nie otrzymasz do ręki ani nawet na Twoje konto bankowe. Dysponować będzie nimi bank w celu spłaty Twoich zadłużeń.  Kto zatem może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego? Skoro jest to połączenie przynajmniej kilku zobowiązań w jedno, to aby móc z niego skorzystać, musisz posiadać chociaż dwa aktywne zadłużenia. Uzyskanie tego kredytu wymaga także posiadania zdolności kredytowej, które zostanie dokładnie zweryfikowana przez bank, w którym wnioskujesz o konsolidację.

Jakie kredyty można skonsolidować?

Jakie zadłużenia możesz skonsolidować? Tak naprawdę większość. Możesz np. skonsolidować dwa kredyty gotówkowe, ale nie tylko. Nie muszą to być identyczne zobowiązania. Równie dobrze może to być kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy, a także kredyt samochodowy czy zadłużenie na karcie kredytowej i limit w koncie. Warto też wiedzieć, że często możliwe jest też skonsolidowanie popularnych pożyczek i chwilówek, których nie udzielają banki. 

Co w momencie, gdy masz już jeden kredyt konsolidacyjny, ale zaciągnąłeś kolejny kredyt? Wówczas pomyśl o jego włączeniu do konsolidacji. Prawdopodobnie będzie to bardziej opłacalne, nie tylko z uwagi na koszty, ale i łatwość zarządzania spłatą kilku zobowiązań.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Kredyt konsolidacyjny to najczęściej rozwiązanie dla osób, które mają kilka zobowiązań finansowych i przestają nad nimi panować. Nie tak łatwo pamiętać o spłacie kilku zadłużeń, szczególnie gdy termin ich spłaty przypada na inny dzień. Nawet, gdy wybierzesz automatyczną spłatę, to nie zawsze możesz pamiętać o pozostawieniu na koncie odpowiedniej kwoty, przez co spłata nie zostanie naliczona. Decydując się na kredyt konsolidacyjny zapominasz o tym problemie, ponieważ to bank przejmuje spłatę Twoich zobowiązań, a co więcej pobiera jedną, łączną ratę.

Lepsze zarządzanie spłatę zobowiązań to nie jedyna zaleta kredytu konsolidacyjnego. Ten produkt bankowy pozwala nieco odciążyć domowy budżet. Zazwyczaj sięgają po niego osoby, którym spłata zaczyna ciążyć. Wówczas znajdują atrakcyjną ofertę konsolidacji, która pozwala połączyć kilka zobowiązań w jedno i to z mniejszą ratą. Jak to możliwe? Bank może zaproponować korzystniejsze warunki, a przy tym wydłużyć obecny okres spłaty.

Plusy i minusy konsolidacji kredytów

Z kredytu konsolidacyjnego warto skorzystać, gdy masz do spłacenia kredyt zaciągnięty na niekorzystnych warunkach, takich jak wyjątkowo wysokie oprocentowanie, duża prowizja i często konieczne ubezpieczenie. Oferty kredytowe stale się zmieniają i wcale nie tak trudno znaleźć korzystniejszą ofertę. Najważniejsze zalety kredytu konsolidacyjnego to niższy koszt kredytu i łatwiejsze zarządzanie spłatą. A co z jego wadami? Trudno Tak naprawdę powiedzieć, czy kredyt konsolidacyjny ma jakieś wady. Wiele zależy od warunków oferowanych przez bank. Dobrze jest też sprawdzić opinie o kredycie konsolidacyjnym w wybranych bankach.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Czy dostanę kredyt konsolidacyjny? To pytanie zadaje sobie wiele osób. I choć kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych jest dostępny, w końcu ta oferta jest stworzona specjalnie dla nich, to wcale nie tak łatwo go otrzymać. Dlaczego?

Podczas wnioskowania o kredyt konsolidacyjny, bank ponownie sprawdza Twoją zdolność kredytową, a jak zapewne wiesz, posiadane zadłużenia znacząco ją zmniejszą. Co więcej, Twoja sytuacja finansowa mogła się pogorszyć od czasów, gdy zaciągnąłeś ostatnie zobowiązanie. Nie jest więc wcale pewne, czy Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. A to nadal nie wszystko. 

Wiesz, że kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności nie jest dostępny, a co w takim razie w przypadku kredytu konsolidacyjnego ze złym bikiem? I w tej sytuacji wniosek kredytowy zostanie odrzucony. Choć kredyt konsolidacyjny to oferta dla zadłużonych, to nie otrzymają go osoby, które od jakiegoś czasu nie regulują rat swoich zobowiązań. Jeśli wiec spłata bieżących zobowiązań zaczyna Ci ciążyć, pomyśl o kredycie konsolidacyjnym jak najszybciej.

Jakie dokumenty przygotować starając się o kredyt konsolidacyjny?

Co musisz przygotować, aby móc ubiegać się o kredyt konsolidacyjny? Na pewno będzie to wniosek kredytowy i wymagane załączniki. Na tej liście znajdą się przede wszystkim aktualne umowy kredytowe oraz zaświadczenie o dochodach. W niektórych przypadkach zamiast zaświadczenia można przedstawić wydruk z salda z konta z ostatnich kilku miesięcy. Potrzebny będzie też dowód osobisty. Każdy bank może mieć pod tym względem inne wymagania, dlatego warto je najpierw sprawdzić, aby skutecznie złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny już za pierwszym razem.

Ile kosztuje kredyt konsolidacyjny?

Czy tani kredyt konsolidacyjny jest dostępny? I co w ogóle oznacza słowa tani w tym przypadku? Oferty banków są bardzo zróżnicowane. RRSO takiego kredytu wynosi najczęściej od 10 do 15%. 

W jakim banku najlepiej wziąć kredyt konsolidacyjny? Odpowiedź na to pytanie pozwala uzyskać ranking kredytów konsolidacyjnych. Tego rodzaju porównywarka pozwala porównywać wszystkie parametry kredytu w prosty i szybki sposób.

Warto przyjrzeć się także samodzielnie bieżącym ofertom. Dla przykładu kredyt konsolidacyjny w Santander Bank to okres kredytowania wynoszący od 3 do 120 miesięcy i RRSO na poziomie 19,08%. Ponadto, można liczyć na dodatkową gotówkę na dowolny cel w kwocie od 1000 do 300 tys. złotych. Brzmi to całkiem kusząco, jeśli jednak porównać tę ofertę z kredytem konsolidacyjnym w PKO to okaże się, że ten bak ma do zaproponowania znacznie więcej. W tym przypadku RRSO wynosi bowiem zaledwie 11,03%. Co więcej, spłatę pożyczki konsolidacyjnej rozłożysz nawet na 120 miesięcy.

A jak wygląda kredyt konsolidacyjny w Alior Banku? Koszt tego kredytu jest jeszcze mniejszy, gdyż RRSO wynosi 9,04%. Dostępna jest też wysoka kwota kredytu – nawet 200 000 zł (Ubezpieczenie Pakiet NNW i utrata pracy dla kredytu powyżej 70 000 zł). 

Ciekawie prezentuje się też kredyt konsolidacyjny w mBanku, choć RRSO wypada blado na tle powyższych propozycji – jego wysokość to 13,12%. Kredyt konsolidacyjny dostępny jest też w ING, Millennium i wielu innych bankach.

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny online?

Kredyt konsolidacyjny możesz zaciągnąć przez internet. Będzie to jednak nieco czasochłonne, bo dołączyć musisz skany wszystkich wymaganych dokumentów. Niemniej, jeśli już je masz, to sam proces wnioskowania nie zajmie Ci wiele czasu. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, bo decyzja nie zawsze wydawana jest od razu szczególnie, gdy masz całkiem sporo zobowiązań i to w różnych bankach. Czy każdy bank udostępnia wnioskowanie online o kredyt konsolidacyjny? Niekoniecznie. Są i takie, które będą wymagać wizyty w banku. Dla kredytobiorcy taka wizyta to okazja do porozmawiania z doradcą i rozwiązania wszystkich wątpliwości. Nie zawsze składania wniosku online jest najlepszym wyjściem.

Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Gdzie najlepiej wziąć kredyt konsolidacyjny? Odpowiedź na to pytanie stanowi porównywarka kredytów. Obecnie jedną z ciekawszych ofert pod tym względem ma Alior Bank, nie oznacza to jednak, że nie zmieni się to w najbliższych tygodniach. Oferty bankowe warto śledzić na bieżąco, ponieważ często pojawiają się różnego rodzaju promocje. 

A gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny? Trudno to określić, ponieważ wiele zależy od Twojej zdolności kredytowej. Bez niej z pewnością nie otrzymasz kredytu.

Jak działa ranking kredytów konsolidacyjnych?

Gdzie najtańszy kredyt konsolidacyjny? Tam gdzie wskaże ranking kredytów konsolidacyjnych 2023. Gdzie w ogóle go szukać? Wystarczy, że poszukasz w sieci, a na pewno na niego trafisz. Tylko jak właściwie on działa i czy aby na pewno jest wiarygodny?

Ranking konsolidacyjny kredytów gotówkowych i innych zobowiązań zestawia ze sobą różne oferty dobrane na podstawie danych uzyskanych od osoby zainteresowanej. A to oznacza, że najczęściej musisz wypełnić pola dotyczące Twoich zobowiązań czy oczekiwań, aby móc otrzymać odpowiednie informacje. Ranking kredytowy przedstawia zazwyczaj najbardziej korzystne oferty łącznie z ich najważniejszymi parametrami. Możesz zatem sprawdzić prowizję banku za udzielenie takiego kredytu, dostępny okres kredytowania, marżę banku czy RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania, która przedstawia całkowity koszt zaciągniętego kredytu).

Na co zwrócić uwagę korzystając z rankingu kredytów konsolidacyjnych online?

Co będzie mieć największe znaczenie w porównywaniu ofert kredytów konsolidacyjnych? To zależy, czego tak naprawdę oczekujesz. Jeśli chodzi Ci wyłącznie o znalezienie najtańszego kredytu, który pokryje Twoje bieżące zobowiązania, to skup się na RRSO. Bywa jednak, że osoby wnioskujące o kredyt konsolidacyjny chcą także pożyczyć dodatkowe środki na dowolny cel. W tej sytuacji porównanie ofert będzie wyglądać już nieco inaczej, ponieważ nie każdy bank ma taką ofertę.

Kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem niekiedy wydaje się korzystniejsze, ale nie zawsze tak jest. Ponadto nie zawsze taka oferta będzie dostępna. Możesz także oprzeć się na kalkulacjach, aby zobaczyć, ile dokładnie będziesz płacić. 

Konsolidacja kredytów bywa korzystna, o ile dobrze wybierzesz ofertę. Obecnie kredyt konsolidacyjny znajdziesz w niemal każdym banku, choć oferty znacznie się od siebie różnią. Skorzystaj zatem z porównywarki kredytowej, aby mieć pewność, że zapoznałeś się z najkorzystniejszymi propozycjami.

OSTATNIO NA BLOGU