Kredyt – o czym musisz pamiętać podpisując umowę z bankiem?


W Twoim portfelu brakuje pieniędzy i szukasz najlepszego sposobu aby je zdobyć ale do tej pory nie masz żadnego doświadczenia w zaciąganiu zadłużeń? Coraz więcej osób decyduje się na pożyczkę na dowolny cel. Już prawie co drugi Polak spłaca zadłużenie finansowe zaciągnięte w banku lub parabanku. Jednak wiedza o usługach, warunkach umów i kosztach kredytów nadal nie jest w pełni zadowalająca. Konsekwencją tego są późniejsze problemy ze spłatą pożyczek, szczególnie tych z dużą ilością dodatkowych opłat. Możesz się jednak uchronić przed takimi problemami. Wystarczy, że poznasz odpowiednio produkty banków oraz warunki na jakich udzielane są zadłużenia. W ten sposób łatwiej i bezpieczniej dostosujesz pożyczkę do swoich możliwości oraz oczekiwań.

Nie ufaj reklamom

Nie wybieraj zadłużenia sugerując się wyłącznie spotami telewizyjnymi lub plakatami, które przedstawiają konkretny produkt zawsze jako ten najtańszy i najkorzystniejszy. Staraj się poznać jak najwięcej szczegółów o usługach dostępnych na rynku. W ten sposób poznasz prawdziwe oprocentowanie, a nie tylko warunki możliwe do uzyskania w wyjątkowych okolicznościach. Choć banki mają obowiązek przedstawiać średnią wartość oprocentowania, a także przykładowe RRSO kredytu, te informacje często zamieszczane są mniejszym drukiem lub dostępne są wyłącznie na wyraźną prośbę Klienta banku. Takie działanie ma oczywiście na celu zachęcić większą ilość osób do zadłużania się. Jednak błędne informacje będą utrudniały spłatę pożyczki i z pewnością wpłyną na budżet kredytobiorcy.

Informacje o kredytach możesz zdobyć na kilka sposobów, poświęcając swój czas i odwiedzając placówki banków lub korzystając z aktualnych rankingów i porównań, które dostępne są w internecie. Tam dowiesz się jaki koszt całkowity wiąże się z podjęciem zobowiązania finansowego.

Podpisz umowę świadomie

Kredyt może być niedrogi i pomóc Ci w wielu sytuacjach, pod warunkiem, że podpiszesz umowę z bankiem, który nie będzie ukrywać kosztów i zasłaniać się w dokumentach haczykami. Większość umów jest trudna w odbiorze i pełna fachowych zwrotów. Wiele osób podpisuje te dokumenty tylko po pobieżnym sprawdzeniu danych, bez dokładnego przeczytania wszystkich podpunktów. To prosty sposób aby w przyszłości spłacać znacznie wyższe raty niż to konieczne.

Zobacz także:  Najlepszy kredyt gotówkowy do 20 tysięcy złotych

Co możesz zrobić jako przyszły kredytobiorca? Przede wszystkim nie obawiaj się zadawać pytań. Jeżeli jakikolwiek punkt w umowie nie jest dla Ciebie w pełni zrozumiały, wyjaśnij to z pracownikami banku. Należy to do ich obowiązku i z pewnością będą w stanie odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że podpisujesz umowę zgodną z Twoimi oczekiwaniami.

Komentarze zostały wyłączone.