Kredyt na urlopie macierzyńskim – czy na urlopie macierzyńskim można wziąć kredyt?


Wraz z zajściem kobiety w ciążę oraz pojawieniem się dziecka na świecie, gospodarstwo domowe zaczyna mieć zupełnie inne i przeważnie większe potrzeby finansowe. To właśnie ten szczególny okres zmusza do wnioskowania o finansowe wsparcie ze strony banku. Czy udaje się otrzymać kredyt na urlopie macierzyńskim? Jak wyliczana jest zdolność kredytowa kobiety, która aktualnie nie pracuje, ale zajmuje się dzieckiem? Sprawdź, czy masz szansę na współpracę z bankiem.

Kredyt na urlopie macierzyńskim – czy bank udzieli zgody kredytowej w trakcie urlopu macierzyńskiego?

Zastanawiasz się, czy na urlopie macierzyńskim można wziąć kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny? Oczywiście, że tak, o ile kobieta spełni wszystkie warunki, jakie stawia instytucja bankowa. Przede wszystkim, kredyt na macierzyńskim otrzyma tylko kobieta, która udowodni, że jest w stanie spłacać miesięczne raty. Bank zweryfikuje raport BIK i oceni jej historię oraz zdolność kredytową. Trzeba pamiętać, że zdolność finansowa młodej mamy może być różna, a dochody nie muszą być generowane jedynie na podstawie pracy zarobkowej. Innym źródłem mogą być dochody z wynajmu nieruchomości albo otrzymywanie świadczeń. Bank po prostu musi mieć gwarancję wiarygodności oraz wypłacalności kredytobiorcy i nie ma tutaj żadnego znaczenia posiadanie dzieci czy bieżąca sytuacja zawodowa. Priorytetem jest miesięczny budżet.

Sprawdź koniecznie: KREDYT GOTÓWKOWY A ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA

Kredyt na urlopie macierzyńskim a zdolność kredytowa

Co ciekawe, kredyt a urlop macierzyński może być rozpatrywany, uwzględniając różnego rodzaju zobowiązania kredytowe. Kobieta będąca na macierzyńskim może wziąć kredyt gotówkowy na dowolny cel, ale też kredyt hipoteczny. Warunkiem koniecznym we wszystkich przypadkach jest wspomniana już zdolność kredytowa. Bank oceni, czy kobietę stać na spłacanie miesięcznych rat, ale pod uwagę weźmie też stabilność dochodów oraz zatrudnienia. Zachodzi niestety ryzyko, że kobieta zajmie się wychowaniem dziecka i nie wróci szybko do aktywności zawodowej. Jeśli kredyt zostanie zaciągnięty, raty na macierzyńskim muszą być spłacalne terminowo. Opcją, która może pomóc w niektórych sytuacjach, są wakacje kredytowe, ale te można wziąć na najwyżej 6 miesięcy.

Zobacz także:  Na czym polega i ile kosztuje kredyt dla rolników? Gdzie złożyć wniosek o kredyt dla rolników?

Jeśli zdolność kredytowa kobiety będącej na urlopie macierzyńskim nie jest wystarczająca, dobrym rozwiązaniem może być zaciągnięcie zobowiązania kredytowego z druga osobą. Najczęściej o takie zobowiązanie stara się małżeństwo albo kobieta na macierzyńskim wraz z siostrą, bratem albo rodzicem. Dwóch kredytobiorców ma znacznie lepszą zdolność, istnieje więc większa szansa na uzyskanie decyzji pozytywnej ze strony instytucji bankowej.

Kredyt na urlopie macierzyńskim – wymagane dokumenty

Kobieta będąca na urlopie macierzyńskim może starać się o kredyt gotówkowy albo hipoteczny na dokładnie takich samych zasadach, jak inni potencjalni kredytobiorcy. Oznacza to, że musi dostarczyć dokumenty, o które prosi bank i nie są one inne.

Wyjątkiem może być dokumentacja niezbędna do uzyskania kredytu hipotecznego. Zdarza się, że banki żądają dodatkowego oświadczenia, które staje się zapewnieniem o utrzymaniu zarobków na macierzyńskim albo generowanych dochodów z różnych źródeł przez co najmniej kilka najbliższych lat na takim samym poziomie.

Z reguły kobieta na macierzyńskim musi dostarczyć umowę o pracę, zaświadczenie o zarobkach, informację, kiedy urlop macierzyński ulega zakończeniu oraz wniosek kredytowy wraz z danymi tożsamości.

W przypadku kredytu hipotecznego obowiązkiem jest również wniesienie wkładu własnego oraz dokumentów dotyczących nabywanej nieruchomości.

To Cię może zainteresować: ILE TRZEBA ZARABIAĆ ŻEBY DOSTAĆ KREDYT GOTÓWKOWY? SPRAWDŹ, CZY OTRZYMASZ KREDYT

Kredyt hipoteczny na urlopie macierzyńskim – o czym warto pamiętać?

Kredyt hipoteczny na urlopie macierzyńskim jest możliwy, natomiast kobieta może mieć nieco utrudniony proces uzyskania decyzji pozytywnej. Same warunki zobowiązania nie mogą być gorsze, kredyt nie wykazuje wyższego oprocentowania czy większej prowizji za udzielenie zobowiązania, ale formalności mogą być bardziej skomplikowane. Do typowych dokumentów należy dołączyć oświadczenie o terminie zakończenia urlopu macierzyńskiego oraz oświadczenie o stałości dochodów w ciągu co najmniej kilka kolejnych lat.

Zobacz także:  Kredyt w kwocie 150 tys. - jaka rata, koszt kredytu i odsetki?

Jeśli chcesz uzyskać szczegółowe informacje o ofertach bankowych dla kobiet na macierzyńskim, wpisz w wyszukiwarkę hasło typu „urlop macierzyński a kredyt” albo przeczytaj ważne informacje udostępnione poniżej.

Kliknij i dowiedz się: WNIOSEK O KREDYT HIPOTECZNY – JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK O KREDYT NA MIESZKANIE?

Kredyt na urlopie macierzyńskim – jaki bank wybrać?

Ponieważ każdy bank realizuje własną politykę kredytową, zobowiązania kredytowe zawsze udzielane są na innych zasadach. To dlatego przed złożeniem wniosku do konkretnego banku należy porównać co najmniej kilka konkurencyjnych ofert.

W tym celu świetnie sprawdza się ranking kredytowy. To zestawienie, które uwzględnia najważniejsze czynniki mówiące o atrakcyjności, ale również o opłacalności danego zobowiązania.

Kolejnym narzędziem jest kalkulator kredytowy. Ten szacuje całkowite koszty kredytowe oraz zdolność potencjalnego kredytobiorcy. Na tej podstawie udaje się wybrać kredyt „szyty na miarę” indywidualnych potrzeb, oczekiwań  i możliwości spłaty.

Komentarze zostały wyłączone.