Kredyt hipoteczny w euro? Kto może skorzystać z takiej oferty?


Wielu kredytobiorców ubiegających się o kredyt na kupno mieszkania lub domu zastanawia się nad złożeniem wniosku, który pozwoli skorzystać z kredytu walutowego, w euro lub innej popularnej walucie. Jeszcze do niedawna kredyty hipoteczne tego typu cieszyły się dużym powodzeniem, m.in. dzięki zapewnieniu niższych kosztów i stabilności waluty. Jak jednak wielu kredytobiorców mogło się przekonać, kredyt walutowy, szczególnie o tak dużej kwocie i długim okresie kredytowania, może okazać się finansową pułapką.

Czy aktualnie możliwe jest ubieganie się o kredyt gotówkowy w euro lub innej walucie? Kto może z takiej oferty skorzystać i jakie warunki należy spełnić, by oczekiwać zgody kredytowej? Mamy nadzieję, że z naszą pomocą przekonasz się, jak prezentują się aktualne oferty kredytów hipotecznych w euro i będziesz mieć pewność, czy to oferta dla ciebie, czy wręcz przeciwnie, zdecydujesz się jednak na tradycyjną usługę w złotówkach.

Kredyt hipoteczny – podstawowe informacje o usłudze

Zanim zastanowimy się nad warunkami i możliwością zaciągnięcia kredytu hipotecznego w euro, warto przypomnieć sobie o podstawowych założeniach kredytu hipotecznego, który bez wątpienia wyróżnia się na tle innych zobowiązań finansowych, dostępnych w bankach.

Kredyt hipoteczny jest usługą, która pozwala sfinansować kupno mieszkania, domu, jego budowę, kupno działki lub lokalu usługowego. To produkt, który w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego nie zapewnia wypłaty pieniędzy na konto klienta banku. Usługa jest dodatkowo zabezpieczona, zarówno dzięki polisie na życie kredytobiorcy, ubezpieczeniu nieruchomości oraz hipotece na mieszkaniu, ale także poprzez prawo bankowe, które zmusza klienta ubiegającego się o kredyt, do przygotowania wkładu własnego. Kredytobiorca powinien wnieść przynajmniej 20% wkładu własnego, choć w najlepszej sytuacji znajdą się klienci posiadający większy budżet.

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy na dowód

Kredyt hipoteczny to przede wszystkim zadłużenie, które pozwala skorzystać z najniższych opłat i wyjątkowo długiego terminu spłaty, sięgającego aż 35 lat.

Kredyt hipoteczny w obcej walucie

Kredyt hipoteczny w zagranicznej walucie był bardzo popularny jeszcze kilka lat temu. Nawet banki rekomendowały tego typu zadłużenia, zapewniając stałe opłaty wynikające większą stabilność walut oraz niższe oprocentowanie. Wszystko jednak zmieniło się w roku 2013, gdy doszło do załamania i pojawił się poważny problem z kredytobiorcami, którzy spłacali kredyty hipoteczne we frankach. Skok waluty odbił się niekorzystnie na wszystkich kredytobiorcach, a wartość zadłużenia przekroczyła znacznie wartość zabezpieczenia kredytów we frankach.

Już w drugiej połowie 2013 roku doszło to zmian w Prawie Bankowym i od tamtego momentu, na walutowy kredyt hipoteczny mogą liczyć tylko wybrani klienci, spełniający wiele warunków, które zapewniają możliwość uregulowania takiego zadłużenia bez problemu, nawet jeśli dojdzie do ponownego skoku wartości waluty.

Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny w euro?

Wciąż zastanawia cię, kto może skorzystać z kredytu hipotecznego w euro? Mimo zaostrzenia przepisów i zmian w Prawie Bankowym na polskim rynku finansowym nadal można znaleźć usługi tego typu. Kredyt hipoteczny w euro jest jednak dedykowany klientom, którzy zarabiają w danej walucie i mogą przedstawić dokumenty, ktore potwierdzą dochody uzyskiwane właśnie w tej walucie. Nowe Prawo Bankowe bardzo dokładnie określa warunki związane z kredytem hipotecznym. Klient zobowiązany jest do starania się o zadłużenie w tej walucie, w jakiej otrzymuje stałe wynagrodzenie za swoją pracę. To pozwala zmniejszyć ryzyko kredytowe samego banku, ale także zabezpieczyć klienta, który dzięki temu nie odczuje negatywnie żadnych zmian związanych ze zmianami na rynku walut. Jeśli jednak planujesz ubiegać się o takie zadłużenie, musisz pamiętać, że zarobki w euro, to nie jedyny warunek, jaki musisz spełnić, zanim otrzymasz kredyt hipoteczny.

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy bez BIK - czy to możliwe?

Sprawdź, jak możesz zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny, w naszym wcześniejszym artykule.

Jakie warunki musi spełnić klient ubiegający się o kredyt hipoteczny w euro?

Jak już wiesz, kredyt hipoteczny w euro dostępny jest wyłącznie dla osób, które zarabiają w tej walucie. Bank będzie jednak wymagać od ciebie dodatkowych zaświadczeń, dzięki którym możliwe będzie dokładne określenie twojej zdolności kredytowej. Poza wyciągiem z konta bankowego przyda się zaświadczenie od pracodawcy o stałym zatrudnieniu, wysokości pensji, a także informacji związanych z tym od jak dawna pracujesz w danej firmie. Na kredyt mogą liczyć wyłącznie ci klienci, którzy przynajmniej od sześciu miesięcy posiadają posadę, która zapewnia im zatrudnienie na stałe i gwarantuje warunki finansowe, które pozwolą na spłatę zadłużenia. Chcesz mieć pewność, że twoja zdolność kredytowa jest odpowiednia? Możesz poprosić o kontakt z bankiem, wypełniając wniosek o kredyt na naszej stronie i dowiedzieć się, ile wyniesie cię miesięczna rata zobowiązania. Szybko obliczysz, czy twoje zarobki pozwolą ci bez trudu na spłatę kredytu, bez obawy o nadwyrężenie budżetu.

Zatrudnienie i dochody to nie wszystko. Tak jak klient wnioskujący o tradycyjny kredyt hipoteczny w złotówkach, musisz przygotować wkład własny, który powinien stanowić przynajmniej 20% wartości mieszkania lub domu, który chcesz nabyć. Zależy ci na kupnie nieruchomości, ale nie masz wystarczających oszczędności, by pokryć aż 20% wartości? Rozwiązaniem może być ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, musisz jednak pamiętać, że to będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Jak wybrać odpowiednie zobowiązanie?

Wybór kredytu nigdy nie jest łatwy. Podjęcie jednak decyzji o odpowiednim kredycie hipotecznym jest wyjątkowo trudne. To zadłużenie wyjątkowe, nie tylko ze względu na możliwość spełnienia swoich marzeń o własnym mieszkaniu, ale także ze względu na czas, podczas którego klient będzie związany umową z bankiem. Warto pamiętać o tym, że to zobowiązanie długoterminowe i zadbać o jak najkorzystniejsze warunki finansowe, niezależnie od tego, czy będziesz starać się o kredyt hipoteczny w euro, czy standardowy kredyt hipoteczny w złotówkach. Bez wątpliwości warto skorzystać z narzędzi finansowych, które pomogą ci szybko określić, gdzie znajdziesz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny. Zachęcamy do skorzystania z rankingu kredytów hipotecznych i przekonania się, gdzie warto złożyć wniosek. Pamiętaj, że wypełnienie takiego formularza trwa tylko kilka minut, a jego wysłanie nie zobowiązuje do podpisania umowy, to jednak świetna metoda, by otrzymać wszystkie informacje bezpośrednio od konsultanta banku, który będzie w stanie przedstawić ci ofertę dostosowaną do twoich możliwości.

Zobacz także:  Prolongata kredytu - co to jest i na czym polega prolongata spłaty kredytu?

Kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy?

Nadal nie masz przekonania, czy kredyt hipoteczny jest dla ciebie najlepszym zobowiązaniem? Chcąc uniknąć wielu formalności, możesz zdecydować się na kredyt gotówkowy, który jak wiadomo, zapewnia środki na całkowicie dowolny cel. Jeśli jednak porównasz oferty, z całą pewnością przekonasz się, że kredyt hipoteczny gwarantuje dużo korzystniejsze warunki, dzięki minimalnemu RRSO i elastycznemu terminowi spłaty, który może trwać nawet trzy razy dłużej niż maksymalny okres kredytowania pożyczki gotówkowej w banku. To gwarancja dużo niższych rat i możliwości spłaty zadłużenia bez martwienia się o brak środków na koncie.

Komentarze zostały wyłączone.