Kredyt hipoteczny mogą brać zarówno single, jak i małżeństwa. Wiele osób jednak zastanawia się, czy jest możliwe otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej, kiedy nie został zawarty związek małżeński? Sprawdziliśmy, czy kredyt hipoteczny bez ślubu jest dostępny w polskich bankach.
Czy bank udzieli kredytu hipotecznego parze bez ślubu?
Czy można wziąć kredyt przed ślubem? Tak, i jest to dość powszechne rozwiązanie. Standardowo banki udzielają kredytów nawet osobom, które nie żyją ze sobą związkach małżeńskich.
Kredyt hipoteczny jest ofertą dostępną dla singli, par bez ślubu, par z dzieckiem, małżeństw, a nawet samotnych rodziców z dzieckiem. Podstawą jest jednak dobra zdolność kredytowa.
Warto pamiętać, że na zdolność kredytową wpływa ogólna sytuacja finansowa. Jeśli w parze pracuje tylko jedna osoba, kredytobiorcy będą mieli mniejsze szanse na kredyt. A jeśli szansa taka się pojawi, to proponowana kwota może nie być satysfakcjonująca. Wszystko zależy jednak od tego, ile osób jest na utrzymaniu, jakie jest źródło dochodów i wreszcie – ile wynosi sam dochód w związku.
Kto może wziąć kredyt hipoteczny bez ślubu?
Kredyt hipoteczny bez ślubu jest dostępny dla wszyskich, którzy mają zdolność kredytową. W sytuacji, gdy w parze pracuje tylko jedna osoba, kredyt zostanie udzielony jednemu kredytobiorcy. Dodatkowo wykazuje on, że partner jest na jego utrzymaniu, a więc jego zdolność będzie niższa niż w przypadku pracującej pary.
Warunki stawiane parom bez ślubu do kredytu to:
- Ważny dokument tożsamości;
- Mieszkanie na terenie Polski;
- Konto banku;
- Stałe zatrudnienie lub własna firma;
- Regularny dochód i stabilna sytuacja finansowa;
- Dobra historia w BIK;
- Wkład własny.
Gdzie wziąć kredyt hipoteczny bez ślubu?
Kredyt mieszkaniowy bez ślubu to standardowa oferta kredytu hipotecznego w większości banków.
Teoretycznie wszyscy kredytodawcy zapewniają, że oferty są skierowane zarówno do singli, jak i małżeństw oraz par bez ślubu. Ponadto, kredyt taki możesz wziąć, jeśli masz dzieci, nawet nieślubne.
Warto wiedzieć!
Powszechne oferty ze wsparciem rządowym również były skierowane do par bez ślubu. Przykładowo, pary takie mogły zaciągnąć Bezpieczny Kredyt 2%, jednak tutaj trzeba było spełnić warunek posiadania dziecka. Obecnie zasada ta dotyczy także ubiegania się o Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy.
Spłata kredytu hipotecznego bez ślubu
Wiesz już, że kredyt hipoteczny bez ślubu jest możliwy. Klasyczna oferta nie wymaga nawet posiadania potomnych. A jak wygląda spłata takiego zobowiązania?
Umowa kredytowa obejmuje parę, a więc zostaną wymienione w niej dwie osoby, jako te zobowiązane do spłacania kredytu. O ile taka sytuacja jest jasna i jako para ustalacie już warunki tego, kto i kiedy przelewa ratę, o tyle w sytuacji zakończenia związku może wydawać się to bardziej skomplikowane.
Jeśli wzięliście wspólny kredyt, a rozstanie nastąpiło jeszcze w trakcie jego spłaty, powinny zostać uzgodnione warunki spłaty dalszej. Niezależnie od tego, czy związek trwa, czy się rozpadł, umowa kredytowa zobowiązuje dwie osoby do spłaty zobowiązania. Problem może powstać, gdy jedna uchyla się od tego obowiązku.
Czy dalsza spłata będzie obarczeniem tylko dla jednej strony? Otóż nie. Istnieje kilka metod na wyjście z takiej sytuacji:
- Przejęcie długu – jedna osoba ze związku, który się rozpadł, może przejąć dług w formie kredytu. Wówczas należy zgłosić się do banku, aby mógł on ponownie sprawdzić zdolność kredytową, ale już tylko osoby, która chce przejąć dług. Jeśli zostanie wyrażona zgoda na takie kroki, zostanie sporządzony aneks do umowy. Konieczna jest też ponowna wizyta u notariusza.
- Wynajem kredytowanej nieruchomości – jedna osoba może umówić się, że będzie wynajmować nieruchomość od drugiej, płacąc za wynajem. Uzyskane środki mogą być przeznaczone na spłaty rat.
- Sprzedaż mieszkania z kredytem.
Niezależnie od wyboru, zawsze dobrym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do banku. Kredytodawca omówi wszelkie zasady dotyczące zmiany warunków czy całej procedury związanej z dalszą spłatą.
Czy warto wziąć kredyt hipoteczny bez ślubu?
Kredyt hipoteczny dla pary bez ślubu wbrew pozorom wcale nie jest tak rzadki. Bardzo dużo osób decyduje się na takie przedsięwzięcie. Być może nie chcesz albo nie możesz zawrzeć związku małżeńskiego. Czy w takiej sytuacji lepszym pomysłem jest zrezygnowanie z kredytu niż staranie się o własne mieszkanie? Niekoniecznie. Warto jednak przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby podjąć decyzję rozsądnie:
- Przygotuj się na ewentualne okoliczności, które mogą przeszkodzić w dogodnej spłacie, np. choćby rozstanie. Często byłym parom udaje się uzgodnić warunki spłaty, np. gdy jedna wynajmuje daną nieruchomość od drugiej po rozstaniu. Jeśli wiesz, że Twoja druga połówka jest raczej niekonfliktowa, warto przemyśleć wzięcie wspólnego kredytu.
- Wspólny kredyt hipoteczny bez ślubu może być obciążeniem, ale nie musi. Planując wspólną przyszłość, raczej nikt nie myśli o tym, że związek się rozpadnie. Na pewno oboje myślicie o życiu we dwójkę na zawsze. Warto pamiętać, że zawsze najlepszym wyjściem jest odpowiednia komunikacja i ustalenie wszystkich planów jeszcze przed ich podjęciem z uwzględnieniem różnych scenariuszy.
Jeśli podejmiecie decyzję o wspólnym mieszkaniu, kredyt hipoteczny bez ślubu 2024 znajdziecie bez przeszkód. Jest to oferta powszechna na rynku, a więc posiadają ją niemal wszystkie banki.