Jak zwiększyć szanse na kredyt hipoteczny?


Kredyt hipoteczny jest bardzo wymagającą ofertą, która wiąże się z dużą ilością dokumentów i formalności. Nie powinno to jednak dziwić przyszłych kredytobiorców, którzy mają nadzieję na kredyt o wysokiej kwocie i atrakcyjnych warunkach spłaty. Bank musi dokładnie zweryfikować kredytobiorcę, by móc zmniejszyć ryzyko, jakiego podejmuje się instytucja, udzielając zadłużenia na kupno mieszkania lub domu.

Chcesz poznać sposoby na to, by zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny? W kilku krokach podpowiemy ci, co możesz zrobić, by móc bez obaw złożyć wniosek o kredyt na kupno mieszkania, czy wymarzonego domu. Przygotuj się, zanim złożysz wniosek o kredyt, a przekonasz się, że ubieganie się o zobowiązanie wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Kredyt hipoteczny – podstawowe informacje

Kredyt hipoteczny należy do usług celowych, co oznacza, że klient decydując się na takie zadłużenie, musi przedstawić wszystkie dokumenty związane z nieruchomością, która będzie kupiona z pomocą finansową zadłużenia. Kredyt można przeznaczyć na kupno mieszkania, domu, lokalu użytkowego, gruntu, a także budowę domu.

Zgodnie z obowiązującym prawem bankowym, kredytobiorca, ubiegając się o zgodę kredytową w sprawie kredytu hipotecznego, zobowiązany jest do wniesienia wkładu własnego. W roku 2020 wkład własny powinien stanowić 20% nieruchomości. Wciąż jednak na rynku są oferty, które oferują zobowiązanie klientom, którzy mogą wnieść wkład własny o wartości 10% nieruchomości, co jednak wiąże się z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego.

Kredyt hipoteczny wyróżnia się wysoką maksymalną kwotą zadłużenia, a także bardzo długim okresem kredytowania. Zależnie od wybranej oferty, klient banku będzie mógł rozłożyć spłatę zobowiązania nawet na 30 lub 35 lat. Warto także pamiętać o tym, że banki restrykcyjnie przestrzegają warunków związanych z maksymalnym wiekiem kredytobiorcy w trakcie spłaty zadłużenia, najczęściej kredytobiorca nie może ukończyć 70 lat przed spłaceniem ostatniej raty kredytu.

Zobacz także:  Rozdzielność majątkowa a kredyt - jak rozdzielność majątkowa po ślubie wpływa na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa – dlaczego jest tak ważna

Warunkiem otrzymania zgody kredytowej będzie obliczenie twojej zdolności kredytowej. Bank będzie oczekiwać zaświadczenia o twoich stałych dochodach, a także wyciągu z konta osobistego. Na tej podstawie zostanie przeprowadzone obliczenie twojej zdolności kredytowej, dzięki czemu możliwe będzie ustalenie, czy kredyt, który cię interesuje, jest w zasięgu twoich możliwości finansowych. Zdolność kredytowa jednoznacznie określa to, czy będziesz w stanie spłacić kredyt w wyznaczonym terminie, wraz z wszystkimi opłatami dodatkowymi.

Chcesz zwiększyć swoją zdolność kredytową? Warto o to zadbać przynajmniej kilka miesięcy przed złożeniem wniosku, masz jednak wiele możliwości, by podnieść swoją zdolność finansową. Postaraj się o podwyżkę w pracy lub zmień pracę, dzięki czemu uzyskasz korzystniejsze dochody. Możesz także ubiegać się o kredyt z współkredytobiorcom, który podniesie waszą wspólną zdolność kredytową pod względem że także posiada stałe zatrudnienie.

Historia kredytowa i inne zobowiązania

Bank weryfikuje dokładnie każdego swojego klienta pod względem historii kredytowej. To ważny punkt, także w przypadku klientów, którzy liczą na decyzję w sprawie kredytu hipotecznego. Chcąc mieć pewność, że bank będzie skłonny pomóc ci w kupnie mieszkania warto dowiedzieć się o tym czegoś więcej.

Historia kredytowa pozwala określić ryzyko kredytowe banku. Klient, który nie reguluje swoich zobowiązań w terminie, lub jest obciążony nawet kilkoma innymi zadłużeniami, może spodziewać się odmowy ze strony banku. Negatywna historia kredytowa powoduje, że klient staje się mniej wiarygodny, co w przypadku zadłużenia o tak wysokiej kwocie, jak kredyt hipoteczny, ma ogromne znaczenie, mimo zabezpieczenia kredytu hipoteką.

Bank sprawdzi twoją historię kredytową z pomocą raportu BIK. Biuro Informacji Kredytowej jest w stanie podać aktualne dane związane z wszystkimi twoimi zobowiązaniami finansowymi.

Co ważniejsze, klient, który nie ma żadnej historii kredytowej również może spotkać się z odmową banku. Warto zatem wcześniej zadbać o to, by raport BIK był pozytywny. Możesz zatem zdecydować się na niewielki kredyt lub kupno czegoś na raty. BIK odnotuje twoją regularną spłatę, co z kolei będzie miało pozytywny wpływ na weryfikację w banku.

Zobacz także:  Kredyt hipoteczny i wkład własny - co musisz wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Źródło dochodów

Kredyt hipoteczny jest usługą, która wiąże klienta banku z instytucją nawet na wiele lat. To powód, dla którego bank tak dokładnie sprawdza swoich klientów i stara się zminimalizować wszelkie ryzyko związane z kredytem tego typu.

Choć o kredyt hipoteczny mogą starać się osoby zatrudnione na podstawie różnych umów, zdecydowanie łatwiejszy proces ubiegania się o kredyt doświadczą osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Bank dzięki temu ma pewność, że klient otrzymuje stałe wynagrodzenie, a także ma zapewnione warunki pracy, które powinny pozwolić na to, by możliwa była spłata całego zobowiązania. To szczególnie istotne, mając na uwadze, jak wielu klientów pracuje aktualnie na podstawie umów na czas określony, czy umów cywilno-prawnych.

Bank nie tylko wymagać będzie od ciebie informacji o stałych dochodach, ale także zaświadczenia od pracodawcy, w tym informacji o tym, jak długo jesteś zatrudniony na danym stanowisku.

Jeśli chcesz mieć pewność, że bank pozytywnie rozpatrzy twój wniosek, postaraj się, by twoja umowa o pracę stanowiła potwierdzenie tego, że masz możliwość, by podpisać umowę na dłuższy okres i bank nie ryzykuje, zawierając z tobą umowę.

Sprawdź oferty z pomocą rankingu

Jeśli masz pewność, że zrobiłeś już wszystko, by zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny, koniecznie sprawdź dostępne oferty. Pamiętaj, że twój wybór kredytu hipotecznego będzie miał wpływ zarówno na procedurę związaną z hipoteką, ale także koszt, jaki poniesiesz w trakcie trwania umowy. Zadbaj o to, by spłata kredytu nie była uciążliwa, a zadłużenie było wyłącznie pomocą w realizacji twoich marzeń o własnym mieszkaniu.

Ranking kredytów hipotecznych zapewni ci wszystkie informacje, potrzebne do tego, by znaleźć ofertę, dzięki której sfinansujesz kupno nieruchomości. Zwróć uwagę na całkowity koszt kredytu, a także warunki związane z maksymalnym okresem spłaty. Warto pamiętać, że wybór dłuższego terminu kredytowania pozwoli ci nawet znacznie obniżyć miesięczne opłaty związane z kredytem.

Zobacz także:  Kredyt hipoteczny w czasie epidemii koronawirusa

Aby mieć pewność, że wybierzesz najlepszy kredyt hipoteczny, pamiętaj, by samodzielnie ustalić kwotę zadłużenia, a także termin, w jakim chcesz spłacić kredyt. Ranking będzie mógł dzięki temu dostosować oferty do twoich oczekiwań i na podstawie tych informacji, wyświetlić oferty, które mogą cię zainteresować.

Komentarze zostały wyłączone.