Coraz więcej mieszkańców Polski decyduje się na własną nieruchomość. Co więcej, zamiast mieszkań w dużych miastach, wybieramy raczej przedmieścia i stawiamy na domy wolnostojące. Jaki jest dzisiaj koszt budowy domu? Kogo stać na taką inwestycję? Jaki kredyt hipoteczny trzeba wziąć, aby móc już niedługo spełnić swoje marzenie i zamieszkać we własnych „czterech kątach”? Szczegóły przedstawiamy poniżej.
Koszt budowy domu w 2021 roku — najważniejsze informacje
Nie można jednoznacznie wskazać, jaki jest koszt budowy domu. Wszystko zależy od jego projektu, wielkości, standardu wykończenia, wielkości działki, a nawet lokalizacji, w której nieruchomość się znajdzie. Jeśli chcesz zaciągnąć w tym celu kredyt hipoteczny, musisz wcześniej wziąć wszystkie te czynniki pod uwagę i oszacować koszty.
Rozpocznij od projektu domu, koszt budowy domu parterowego będzie inny, niż tego piętrowego. Znaczenie ma również konstrukcja nieruchomości, na przykład koszt budowy domu szkieletowego będzie nieco niższy, niż tego budowanego zgodnie z tradycyjną sztuką budownictwa.
Weź pod uwagę koszt nabycia działki budowlanej, ponieważ koszt budowy domu wielorodzinnego jest tylko jedną z inwestycji.
Musisz mieć na uwadze, że koszty nieruchomości poszły dzisiaj w górę. Wpływ na to ma zwiększony popyt, ale również rosnące ceny materiałów budowlanych. W okresie pandemii koronawirusa te są wyższe średnio o 20%.
Jak obliczyć koszt budowy domu?
Jeśli nie masz w tym zakresie doświadczenia, samodzielnie będzie ci trudno oszacować średni koszt budowy domu. W tym celu najlepiej zgłosić się do profesjonalistów. Znajdź dobrą ekipę budowlaną oraz kierownika budowy. To specjaliści stworzą dla Ciebie szczegółowy kosztorys na podstawie wybranego projektu domu.
Najniższy będzie koszt budowy małego domu, chociaż Polacy najczęściej decydują się na inwestycję, zgodnie z którą ponoszą koszt budowy domu 120m2. Taki metraż jest optymalny dla czteroosobowej rodziny.
Jeśli chcesz wyliczyć koszt budowy domu za m2 przed wysłaniem wniosku o kredyt hipoteczny, w sieci możesz znaleźć pomocny kalkulator budowlany. Wpisz hasło typu „koszt budowy domu — kalkulator„, aby przynajmniej przygotować się na konkretne wydatki. Dzięki temu sprawdzisz również, czy masz wystarczające oszczędności albo zdolność kredytową, aby podjąć współpracę z bankiem.
Koszt wykończenia domu a koszt budowy domu
Zastanów się, czy chcesz poznać koszt budowy domu stan surowy, a może wolisz uwzględnić już wszystkie koszty, jakie wiążą się z wykończeniem nieruchomości. Uznaje się, że średnie wydatki na budowę domu w stanie surowym oscylują wokół kwoty około 200 tysięcy złotych. Drugie tyle wydasz zapewne na jego wykończenie.
Chociaż każdy buduje nieruchomość zgodnie z własnymi preferencjami, to jednak dobrze jest poznać opinie tych, którzy tego rodzaju inwestycję już zrealizowali. Osoby, które cieszą się już mieszkaniem w wolnostojącej nieruchomości, podpowiedzą ci, jaki jest mniej więcej koszt budowy domu. Forum internetowe sprawdza się w tym celu doskonale.
Ukryte koszty budowy domu
Zakłada się, że koszty budowy domu są zawsze o przynajmniej 10% większe, niż planowano w początkowym kosztorysie. Weź to pod uwagę, ponieważ jeśli starasz się o kredyt hipoteczny, później trudno będzie ci dobrać dodatkowe środki.
Nie jesteś w stanie przewidzieć wzrostu cen materiałów budowlanych ani kosztów pracy ekipy budowlanej. Już na etapie budowy zapewne będziesz chciał coś zmienić w projekcie nieruchomości, to również wiąże się z wydatkami, nie mówiąc już o zmieniających się trendach i cenach w zakresie wykończenia domu.
Kredyt a koszt budowy domu — o czym należy pamiętać?
Zanim złożysz wniosek do banku o kredyt hipotecznych, musisz wiedzieć, ile kosztuje wybudowanie domu Twoich marzeń. Bank oczekuje od Ciebie konkretnego kosztorysu wszelkich prac, a potem dokumentacji wszelkich wydatków i poszczególnych etapów budowy. Co więcej, koszt postawienia domu jest bardzo często dzielony na transze, również musisz się z tym liczyć.
Chociaż sama nieruchomość stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla instytucji bankowej, bank stawia znacznie więcej warunków współpracy. Obowiązkowy jest na przykład wkład własny, który dzisiaj wynosi co najmniej 20% wartości kredytu hipotecznego. Musisz też wykazywać odpowiednie dochody oraz pozytywną historię kredytową. W ten sposób instytucje bankowe minimalizują ryzyko ewentualnej niewypłacalności klienta.
Gdzie wnioskować o kredyt hipoteczny znając koszt budowy domu?
Większość banków, które działają na terenie naszego kraju, oferuje kredyt hipoteczny. Chociaż takie zobowiązanie musi być zgodne z obowiązującymi przepisami polskiego prawa oraz normami unijnymi, to jednak instytucje oferują inne zasady współpracy. Porównaj konkurencyjne propozycje, wybierz kredyt najtańszy, idealnie odpowiadający Twoim indywidualnym potrzebom oraz możliwościom spłaty. Takie zobowiązania różnią się wysokością oprocentowania, innymi opłatami, maksymalną wartością kredytu czy maksymalnym okresem spłaty. Dobieraj kredyt wedle własnych oczekiwań.