Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?


Kredyt hipoteczny jest dzisiaj zobowiązaniem bankowym, które cieszy się największą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, bo właśnie ten kredyt celowy wspiera klientów instytucji bankowych w spełnieniu marzenia o nabyciu własnej nieruchomości. Dla większości kredytobiorców jest to najważniejsza inwestycja w życiu, dlatego decyzja o współpracy z bankiem zawsze powinna być dobrze przemyślana. Znaczenie mają nie tylko warunki, jakie stawia instytucja bankowa. Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, dobrze jest zweryfikować, czy stać nas na spłatę miesięcznych rat i czy w ogóle mamy wystarczającą zdolność kredytową, aby bank chciał z nami nawiązać współpracę. Dowiedz się więcej już teraz.

Zarobki a zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym

Każdy bank ma obowiązek dokonać weryfikacji swojego potencjalnego klienta, uwzględniając jego wiarygodność, a przede wszystkim wypłacalność. Odpowiednia zdolność kredytowa kredytobiorcy jest podstawą, która umożliwia wydanie decyzji pozytywnej. Właśnie w ten sposób instytucje bankowe minimalizują ryzyko kredytowe, a więc ryzyko ewentualnej niewypłacalności swojego klienta. Co ważne, analiza zdolności kredytowej jest obowiązkowa i banki muszą ją realizować. Jednym ze składników, które wchodzą w zakres weryfikacji zdolności przyszłego kredytobiorcy, są zarobki. Właśnie od wysokości generowanych dochodów zależy, czy klienta będzie stać na regularną spłatę miesięcznych rat, zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Co więcej, banki biorą pod uwagę nie tylko wysokość generowanych zarobków, znaczenie mają także:

  • koszty stałe, jakie miesięcznie ponosi kredytobiorca. To one wpływają na płynność finansową i niestety obniżają zdolność kredytową,
  • firma zatrudnienia. Chociaż kredyt hipoteczny mogą brać osoby prowadzące własną działalność gospodarczą czy zarabiające z tytułu umowy zlecenie, to jednak najbardziej preferowaną formą jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Właśnie w tej sytuacji dochody kredytobiorcy są najbardziej stabilne.

Oprócz dochodów, w skład zdolności kredytowej wchodzi również obowiązkowy wkład własny i historia kredytowa. Jeśli klient ma długi bądź nie spłata innych zobowiązań w terminie, raczej nie ma szans na współpracę z bankiem.

Jakie dochody są akceptowane przez banki przy kredycie hipotecznym?

Aby można było zaciągnąć kredyt hipoteczny, kredytobiorca musi wykazać, że stać go na spłatę miesięcznych rat o określonej wysokości. Banki akceptują zarobki generowane z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie, prowadzenia własnego biznesu. Dochodem mogą być również świadczenia emerytalne bądź rentowe. Dochodem będzie też zysk generowany z tytułu wynajmu innej nieruchomości, jaka jest własnością kredytobiorcy. Należy przy tym zaznaczyć, że świadczenie 500 plus nie wlicza się najczęściej do scoringu bankowego, który jest podstawą wyliczania zdolności kredytowej.

Czy znaczenie ma czas zatrudnienia? Ile trzeba pracować, żeby dostać kredyt hipoteczny? W tym zakresie banki biorą pod uwagę różne regulacje, a wiele zależy od formy zatrudnienia. Najczęściej osoba chcąca wziąć kredyt hipoteczny musi być zatrudniona minimum 6 miesięcy, tyle samo czasu musi być prowadzona działalność gospodarcza.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Symulacja

Zastanawiasz się, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny 2023? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ bank weźmie pod uwagę wiele czynników. Znaczenie ma Twoja zdolność kredytowa, ale również okres współpracy. Im miesięczne raty są większe, tym więcej musisz zarabiać, aby było Cię stać na regulowanie należności. Eksperci finansowi potwierdzają jednak, że z powodzeniem udaje się jednak oszacować takie wartości. Tym samym:

  • Ile trzeba zarabiać, żeby dostać 400 tys. kredytu? Zaciągając takie zobowiązanie na 30 lat, musisz wykazywać zarobki rzędu 6000 tysięcy złotych.
  • Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt 500 tys.? W tym przypadku dochody muszą być jeszcze wyższe i wynosić mniej więcej 7000 złotych.
  • Ile trzeba zarabiać na kredyt 300000? To około 5500 złotych.

Pamiętaj, że więcej musisz zarabiać, jeśli prowadzisz własną firmę albo jeśli Twoje dochody są generowane z tytułu umowy zlecenie. Jeśli nie masz wystarczających zarobków, zawsze możesz wziąć kredyt hipoteczny ze współkredytobiorcą.

Chcesz wyliczyć, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Kalkulator jest w tym celu świetnym narzędziem. Właśnie on oszacuje nie tylko miesięczne koszty z tego tytułu, ale również wyliczy Twoją zdolność kredytową.

Kolejne pytanie, jakie pojawia się najczęściej, to, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny singiel? Od razu warto potwierdzić, że singiel jak najbardziej może uzyskać takie zobowiązanie, ale samodzielnie musi wykazywać wysokie zarobki wspomniane wyżej.

Jak sprawdzić jaki kredyt otrzymam?

Chcesz sprawdzić, jaki kredyt przy zarobkach 3000 netto jest możliwy? Wylicz go, korzystając z kalkulatora. Weź pod uwagę wkład własny i okres trwania umowy z bankiem. Okazuje się, że takie dochody nie są wysokie, a kredyt hipoteczny może Ci zostać udzielony na wartość około 100 000 złotych. Ile kredyt przy zarobkach 3500 netto? Będzie to około 120 000 złotych. Jaki kredyt przy zarobkach 4000 netto? Średnio 150 000 złotych.

Jaki kredyt przy zarobkach 5000 netto? To mniej więcej 200 000 złotych, ale zawsze może wziąć kredyt hipoteczny ze współkredytobiorcą.

Twoja zdolność kredytowa przy zarobkach 6000 netto pozwoli Ci wziąć zobowiązanie hipoteczne o wartości 250 000 złotych, a jeśli chcesz wiedzieć, jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 7000 netto, będzie to 300 000 złotych.

Na jaki kredyt przy zarobkach 8000 netto możesz liczyć? Zaciągniesz nie więcej niż 400 000 złotych. Weź jednak pod uwagę, że każdy bank prowadzi własną politykę współpracy z klientem, więc warunki kredytowe mogą się znacząco różnić.

Czy można otrzymać kredyt hipoteczny, zarabiając najniższą krajową?

Możesz otrzymać kredyt hipoteczny, jeśli zarabiasz najniższą krajową, ale zobowiązanie nie będzie charakteryzować się zbyt dużą wartością. Co zrobić, żeby dostać kredyt hipoteczny? Po prostu złóż wniosek o takie zobowiązanie, ale przygotuj się na konieczność wpłaty wkładu własnego. Dzisiaj wynosi on 20% wartości kredytu. Przygotuj również zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach oraz dokumenty dotyczące samej nieruchomości, którą chcesz nabyć.

Jeśli najniższa krajowa nie wystarcza, żebyś mógł wziąć satysfakcjonujący Cię kredyt hipoteczny, zawsze możesz zaciągnąć takie zobowiązanie z drugą osobą, której dochody poprawią zdolność kredytową.

Chcesz sprawdzić, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny. Forum internetowe, na którym udzielają się nie tylko eksperci rynku finansowego, ale również inni kredytobiorcy pomoże Ci znaleźć potrzebne informacje. Zawsze korzystaj też z rankingów kredytowych i kalkulatorów, aby upewnić się, że wybrałeś najlepszy kredyt hipoteczny „szyty na miarę” Twoich indywidualnych potrzeb.

Komentarze zostały wyłączone.