Ile kosztuje pożyczka dla mikroprzedsiębiorców i jak ją otrzymać?


Pandemia koronawirusa wywołała ogromny kryzys gospodarczy. Rządowe obostrzenia, konieczność zachowania społecznej izolacji, obowiązek zamykania lokali gastronomicznych, punktów turystycznych i obiektów handlowych sprawił, że wiele firmy po prostu przestało radzić sobie z płynnością finansową. Dla tych działalności gospodarczych, które odczuły finansowo skutki zwalczania pandemii, rząd przewidział wsparcie. W ramach tzw. Tarczy antykryzysowej dostępna jest pożyczka dla mikroprzedsiębiorców. Poznaj szczegóły.

Czym jest i na czym polega pożyczka dla mikroprzedsiębiorców?

Okazuje się, że w czasie pandemii koronawirusa, a przede wszystkim w okresie wprowadzanych lockdownów obroty licznych firm zmalały nawet kilkakrotnie. W najgorszej sytuacji są firmy małe, również działalności jednoosobowe. Ratunkiem, dzięki któremu takie podmioty mogą utrzymać się na rynku, może być kredyt gotówkowy dla firm, natomiast nie wszystkie biznesy mają wystarczającą zdolność kredytową. Z pomocą mogą przyjść również chwilówki, ale nie zawsze są one udzielane na korzystnych dla przedsiębiorców warunkach. Optymalną formą wsparcia może być więc pożyczka dla mikroprzedsiębiorców 2021. Jakimi warunkami charakteryzuje się tarcza antykryzysowa pożyczka dla mikroprzedsiębiorców? Przede wszystkim zakłada finansowe wsparcie tym najmniejszym podmiotom gospodarczym, które ucierpiały poprzez wdrażane restrykcje i wykazują znacznie mniejsze dochody, niż przed pandemią koronawirusa.

Co ważne, pożyczka dla mikroprzedsiębiorców udzielana jest na preferencyjnych warunkach, a przedsiębiorcy mogą nawet wnioskować o jej umorzenie.

Kto może starać się o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców?

Niskoprocentowa pożyczka z funduszu pracy dla mikroprzedsiębiorców jest dostępna dla tych firm, które nie są zawieszone, których obroty spadły w czasie pandemii koronawirusa i które zatrudniają nie więcej niż 10 pracowników.

Zobacz także:  Na czym polega i ile kosztuje kredyt dla rolników? Gdzie złożyć wniosek o kredyt dla rolników?

Warunki pożyczki dla mikroprzedsiębiorców

Jest to pożyczka 5000 dla mikroprzedsiębiorców. Oznacza to, że maksymalna wartość takiego zobowiązania to właśnie 5 000 złotych. Udzielane jest na pokrycie bieżących opłat firmy albo inne cele, które pozwolą przedsiębiorstwu utrzymać się na rynku w danej branży. Należy podkreślić, że jest to bezzwrotna pożyczka dla mikroprzedsiębiorców. Do kiedy można z niej korzystać? Wypłaty były realizowane do końca czerwca 2021 roku. Na tę chwilę rząd nie planuje jej wznowienia, natomiast wiele zależy od wciąż dynamicznie zmieniającej się sytuacji w ramach rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców – wymagane dokumenty

Jakie formalności musi spełnić firma, aby otrzymać pożyczkę dla mikroprzedsiębiorstw? Firmy wypełniają wniosek o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorstw i składają go w Urzędzie Pracy. Do wniosku należy dołączyć formularz o tzw. pomocy publicznej, a cały proces wieńczy umowa pożyczki. Co ważne, wszelkie dokumenty można było składać drogą internetową bez konieczności wychodzenia z domu. Wnioski na tego rodzaju zobowiązania przyjmowane były tylko do 10 czerwca 2021 roku. Jeszcze raz przypomnimy, obecnie nie ma szans na pożyczkę dla mikroprzedsiębiorstw, taka Tarcza Antykryzysowa nie jest uruchomiona, ponieważ nie zarządzono całkowitego lockdownu, a małe firmy mogą bez przeszkód funkcjonować i generować zyski.

Ile kosztuje pożyczka dla mikroprzedsiębiorców

Trzeba podkreślić, że rząd przewidział wsparcie finansowe dla małych firm, takie jak bezzwrotna pożyczka do 5 000 zł dla mikroprzedsiębiorców. Oznacza to, że tego rodzaju zobowiązanie nie musiało być przez firmy spłacane. Bezzwrotna pożyczka dla mikroprzedsiębiorców 2021 w kwocie 5 000 złotych miała służyć doraźnej pomocy w celu utrzymania się na rynku, nie było to wsparcie na rzecz rozwoju mikroprzedsiębiorstw, ale raczej uniknięcie bankructwa. Kiedy została już udzielona pożyczka dla mikroprzedsiębiorców, umorzenie tego zobowiązania stanowiło jedynie formalność.

Zobacz także:  Kredyt dla wolnych zawodów − warunki, kalkulator, opinie

Gdzie i jak złożyć wniosek o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców?

Dzisiaj nie jest już udzielana pożyczka dla mikroprzedsiębiorców. Wniosek o takie wsparcie firmy mogły składać do 10 czerwca 2021 roku. Nie wiadomo, czy rząd uruchomi kolejną edycję tego typu Tarczy Antykryzysowej. Zapewne będzie można na nią liczyć przy kolejnym lockdownie.

Mikroprzedsiębiorstwa, które wciąż generują mniejszy zysk i mają problemy finansowe, mogą korzystać z innego rodzaju pomocy. Instytucje bankowe oferują kredyty na preferencyjnych warunkach, są to zarówno kredyty gotówkowe na dowolny cel, jak i kredyty inwestycyjne. Zobowiązania pożyczkowe dla firm oferują również instytucje pozabankowe. W odróżnieniu od rządowej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, kredyty i pożyczki prywatne nie są jednorazowe, ale można z nich korzystać wielokrotnie, jeśli tylko firma wykazuje odpowiednią zdolność. Co więcej, wybierając zobowiązania na naprawdę korzystnych warunkach, koszty takiej pomocy dla firm naprawdę są minimalne.

Komentarze zostały wyłączone.