Dofinansowanie na remont domu – Jakie można dostać w 2024?

Dofinansowanie na remont domu – Jakie można dostać w 2024

W 2024 roku w Polsce dostępnych jest wiele programów dofinansowań rządowych, które mają na celu wspieranie właścicieli domów w przeprowadzaniu niezbędnych remontów. Najbardziej rozbudowanym i popularnym programem jest „Czyste Powietrze”. Program umożliwia wsparcie finansowe na termomodernizację budynków i wymianę źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi nawet 136 200 zł. Jakie jeszcze dofinansowanie na remont domu mogą uzyskać właściciele nieruchomości mieszkalnych? Sprawdziliśmy wszystkie możliwe opcje.

Dofinansowania na remont domu dostępne w 2024 w Polsce

W Polsce funkcjonują różne programy dofinansowania na remont domu, z których skorzystasz w 2024 roku. Najpopularniejsze, które dają spore możliwości remontowe i modernizacyjne budynku, to:

 • Ulga Termomodernizacyjna – umożliwia odliczenie wydatków poniesionych na termomodernizację od podstawy opodatkowania. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 000 zł na osobę, co w przypadku małżeństwa podwaja się do kwoty 106 000 zł​.
 • Mój Prąd – wspiera instalację fotowoltaiki i magazynów energii, oferując dofinansowanie do 7 000 zł na fotowoltaikę oraz dodatkowe środki na magazyny energii i pompy ciepła​.
 • Moja Woda – program wspierający budowę systemów retencji wody deszczowej, z możliwością uzyskania do 6 000 zł dofinansowania.
 • Czyste Powietrze – dofinansowanie na remont domu dostępne jest dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Wysokość wsparcia zależy od dochodów beneficjenta, np. dotacja 66 000 zł przy dochodach gospodarstwa domowego nie większych niż 135 000 zł rocznie.

Jak widzisz, jest wiele programów rządowych, w ramach których możesz przeprowadzić różne prace remontowe w nieruchomościach mieszkalnych. Jeśli interesuje Cię korzystne dofinansowanie na remont domu dla młodych i nie tylko, koniecznie przejrzyj szczegóły każdego z programów.

Zobacz także:  Co to jest oprocentowanie nominalne w skali roku?

Kto może skorzystać z dofinansowania na remont domu?

Z dofinansowania na remont domu może skorzystać wyłącznie pełnoprawny właściciel nieruchomości mieszkalnej. Kluczowy warunek dotyczy dochodów. Dobrym przykładem wymogów i wyjaśnieniem tego, kto może skorzystać z dofinansowania na remont domu, jest program „Czyste Powietrze”.

W tym przypadku dotacja jest przewidywana na trzech poziomach:

 1. Podstawowy – dla osób, których roczny dochód nie przekracza 135 000 zł. Maksymalne wsparcie wynosi od 41 000 do 66 000 zł.
 2. Podwyższony – dla gospodarstw, gdzie miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1 894 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych lub 2 651 zł w gospodarstwach jednoosobowych. Wsparcie wynosi od 59 000 do 99 000 zł.
 3. Najwyższy – dla gospodarstw z najniższymi dochodami, gdzie miesięczny dochód na osobę wynosi odpowiednio 1 090 zł i 1 526 zł. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 136 200 zł​.

Ile dofinansowania na remont domu można dostać? Kalkulator

Wysokość dofinansowania na remont domu zależy od dwóch istotnych czynników:

 • zakresu planowanych prac modernizacyjnych,
 • dochodów wnioskodawcy.

Program „Czyste Powietrze” oferuje różne poziomy wsparcia, które mogą opiewać nawet na kwotę 136 200 zł.

Inne programy, np. „Mój Prąd” i „Moje Ciepło”, oferują dodatkowe środki na konkretne technologie. Przykładowo instalacja pompy ciepła może być dofinansowana kwotą od 12 600 zł do 28 500 zł w zależności od jej typu i efektywności energetycznej. Program „Mój Prąd” to również wsparcie do 7 000 zł na instalację fotowoltaiki.

Kalkulator precyzyjnie oszacuje wysokość dotacji, jaką można otrzymać. Wystarczy, że wprowadzisz dane dotyczące planowanych prac i informacje o dochodach w gospodarstwie domowym.

Czy warto korzystać z dofinansowania do remontu domu?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na skorzystanie z dostępnych programów dofinansowania na remont domu na wsi 2024 i nie tylko.

Zobacz także:  Rozdzielność majątkowa a kredyt - jak rozdzielność majątkowa po ślubie wpływa na zdolność kredytową?

Największe zalety takich rozwiązań to:

 • Dzięki dofinansowaniom można znacząco obniżyć koszty inwestycji – jest to szczególnie istotne w przypadku drogich prac termomodernizacyjnych i instalacji ekologicznych systemów grzewczych.
 • Modernizacja domu, zwłaszcza pod kątem efektywności energetycznej, zwiększa jego wartość rynkową.
 • Inwestycje w poprawę efektywności energetycznej domu prowadzą do zmniejszenia kosztów ogrzewania i energii – to przekłada się na długoterminowe oszczędności.
 • Modernizacja domu pod kątem ekologii przyczynia się do redukcji emisji CO i poprawy jakości powietrza – ma to pozytywny wpływ na środowisko i zdrowie mieszkańców​.

Podsumowując, proponowane w 2024 roku dofinansowania na remont domu oferują szerokie możliwości finansowego wsparcia dla właścicieli nieruchomości. Warto skorzystać z dostępnych programów, aby poprawić efektywność energetyczną swojego domu, zwiększyć jego wartość i jednocześnie przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Komentarze zostały wyłączone.