Chociaż polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, wciąż większość z nas nie posiada wystarczających oszczędności na zakup własnej nieruchomości. Z pomocą przychodzą banki, które oferują kredyt hipoteczny. Jego zaciągnięcie wymaga zaś spełnienia licznych warunków i formalności, a kredytobiorca musi wykazywać odpowiednią zdolność kredytową. Co więcej, czas uzyskania kredytu hipotecznego to co najmniej kilka tygodni, czasem nawet miesięcy, a sprzedający nieruchomość czy deweloper chce mieć gwarancję pozyskania klienta. W takich sytuacjach doskonale sprawdza się tzw. promesa kredytowa. Dowiedz się, co to jest, jak wygląda i kiedy banki wystawiają tego rodzaju dokument.
Promesa kredytowa − co to jest? Definicja
Dowiedz się najpierw, co to jest promesa kredytowa? To dokument wystawiany w przypadku, kiedy potencjalny klient banku stara się o kredyt hipoteczny. Jest to oświadczenie instytucji bankowej, zgodnie z którym ten potwierdza udzielenie klientowi kredytu na zakup nieruchomości. Dzięki temu dokumentowi, sprzedający nieruchomość ma pewność, że przyszły nabywca domu czy mieszkania na pewno uzyska zobowiązanie kredytowe na ten cel.
Pamiętajmy jednak, że warunkowa promesa kredytowa nie może być gwarantem uzyskania zobowiązania kredytowego. Weźmy pod uwagę, że warunki na rynku usług finansowych ulegają zmianie, w krótkim czasie także zdolność kredytowa klienta może ulec pogorszeniu. Promesa mówi o wydaniu ewentualnej decyzji pozytywnej w danym czasie i jest to raczej dokument poglądowy.
Promesa kredytowa − kiedy jest potrzebna?
Jeszcze do niedawna promesa kredytowa była wyjątkowym dokumentem i o jego wydanie ubiegała się tylko niewielka liczba potencjalnych kredytobiorców. Dzisiaj jest standardem, szczególnie że ogromną popularnością cieszą się nieruchomości na rynku pierwotnym. Nierzadko deweloper wręcz żąda od inwestorów, którzy chcą nabyć mieszkanie czy dom na kredyt zaświadczenia, które wskazuje na pewność otrzymania zobowiązania kredytowego. Promesa pozwala wtedy na rezerwację danej nieruchomości aż do czasu otrzymania kredytu.
Promesa kredytowa − wzór. Jakie informacje zawiera promesa kredytowa?
Każdy bank wystawia własną promesę kredytową, natomiast tego rodzaju dokument posiada standardowy wzór. Znajdują się na nim dane osoby, która ubiega się o kredyt hipoteczny oraz dane instytucji bankowej. W dokumencie znaleźć można też informacje o nabywanej nieruchomości oraz jej wartości i informacje na temat wartości zobowiązania kredytowego.
Najważniejszą informacją na promesie kredytowej jest ta, która potwierdza udzielenie zobowiązania kredytowego dla wnioskującego o takie zobowiązanie.
Promesa kredytowa − jakie banki udzielają promesy kredytowej?
Ponieważ promesa kredytowa jest już dzisiaj powszechnym dokumentem, praktycznie wszystkie banki taki dokument wystawiają, również Santander. Promesa kredytowa jest wydawana klientowi po złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny, ale przed wydaniem ostatecznej decyzji pozytywnej.
Potencjalni kredytobiorcy nie muszą wybierać instytucji bankowej, uwzględniając możliwość uzyskania dokumentu, jakim jest promesa kredytowa. PKO BP i inne banki wystawiają takie oświadczenie i jest to usługa standardowa, oferowana przez wszystkie instytucje, które mają w swojej ofercie kredyt hipoteczny.
Jeśli chcesz upewnić się, że bank, w którym chcesz ubiegać się o kredyt na mieszkanie, wystawia taki dokument, wpisz w wyszukiwarkę hasło typu „promesa kredytowa ING„, „promesa kredytowa Millenium” albo „mBank promesa kredytowa„. Dzięki temu szybko sprawdzisz, czy na pewno będziesz mógł spełnić warunki, jakie stawia sprzedający nieruchomość czy deweloper.
Promesa kredytowa − ile kosztuje?
Przyszli kredytobiorcy zastanawiają się, ile kosztuje promesa kredytowa? Prawda jest taka, że jeszcze do niedawna po wpisaniu hasła typu „promesa kredytowa koszt„, banki sugerowały za taki dokument opłatę o wartości od 50 do nawet 300 złotych. Dzisiaj warunki uzyskiwania takiego oświadczenia są zupełnie inne i najczęściej nie ma problemu, aby została wystawiona promesa kredytowa. Cena dokumentu to 0 złotych, instytucje bankowe wystawiają ten dokument całkowicie za darmo. Oczywiście, każda instytucja bankowa może w tym zakresie ustalać własne warunki, natomiast w większości przypadków kredytobiorca nie ponosi z tego tytułu żadnych opłat.
Promesa kredytowa − co jeszcze warto wiedzieć?
Czy promesa kredytowa jest obowiązkowa? Absolutnie nie i nie trzeba wnosić o jej wystawienie przez bank, jeśli sprzedający nieruchomość tego wymaga. Oświadczenie jest wystawiane dobrowolnie, na wniosek przyszłego klienta banku. Nie jest jednak koniecznością.
Pamiętajmy również, że promesa kredytowa nie jest wydaniem decyzji pozytywnej o udzieleniu zobowiązania kredytowego na mieszkanie. Stanowi jedynie obietnicę, że taki kredyt może zostać udzielony na określonych warunkach, jeśli w chwili składania wniosku o kredyt hipoteczny klient banku będzie wykazywał odpowiednią zdolność kredytową.