Czym jest Krajowy Rejestr Długów i jak go sprawdzić?


Krajowy Rejestr Długów, czyli KRD jest podmiotem, który zbiera dane gospodarcze. Te niezbędne są na przykład w ramach weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Jak sprawdzić, czy jesteś w rejestrze KRD? Jakimi konkretnie danymi dysponuje ten rejestr i kto może je sprawdzić? Wszystko o KRD sprawdzisz w poniższym tekście.

Czym jest Krajowy Rejestr Długów?

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy albo kredyt hipoteczny, musisz wiedzieć, że analityk kredytowy wykorzysta Krajowy Rejestr Dłużników, aby oszacować Twoją zdolność kredytową. To podstawa, aby uznać potencjalnego klienta za w pełni wiarygodnego i wypłacalnego. Jeśli Krajowy Rejestr Dłużników niewypłacalnych wskaże Cię jako osobę z długami i niewypłacalną, raczej nie będziesz miał szans na współpracę z bankiem.

Po co właściwie działa Krajowy Rejestr Długów? Co to jest, jeśli pod uwagę weźmiemy aspekty płynności finansowej oraz historii kredytowej? Ten podmiot zbiera wszelkie informacje o Twoich zachowaniach względem spłaty branych zobowiązań.

Sprawdź: JAK ZDOBYĆ BEZPIECZNY KREDYT? W JAKIM BANKU OTRZYMASZ BEZPIECZNY KREDYT?

KRD a BIK – różnice

Analitycy kredytowi weryfikują zdolność kredytową przyszłego klienta na podstawie różnych rejestrów, takich jak BIK, krajowy rejestr dłużników oraz innych. Sprawdza też wysokość dochodów, koszty stałe i inne czynniki, jakie mogą zmniejszać bądź zwiększać ryzyko ewentualnej niewypłacalności kredytobiorców.

Warto poznać różnice pomiędzy funkcjonowaniem Biura Informacji Kredytowej oraz Krajowego Rejestru Dłużników. Chociaż zarówno BIK i KRD wskazuje danych o przedsiębiorstwach, ale też osobach prywatnych, to ich działalność jest nieco inna. BIK pokazuje dane negatywne, jak również te neutralne i pozytywne, zaś KRD mówi tylko o zadłużeniach. Z KRD częściej korzystają firmy pożyczkowe, natomiast BIK służy przede wszystkim bankom. Co więcej, dane z KRD są dostępne dla każdego, a te BIK może sprawdzać jedynie podmiot, którego rejestr dotyczy oraz instytucje bankowe, które mają udzielić zobowiązania kredytowego.

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy na remont mieszkania

To może Cię zainteresować: RAPORT BIK – JAK SPRAWDZIĆ RAPORT W BIKU ZA DARMO I JAKIE INFORMACJE SIĘ W NIM ZNAJDUJĄ?

Jakie dane zbiera Krajowy Rejestr Długów?

Istotą działalności KRD jest zbieranie informacji o długach, funkcjonuje tam lista dłużników, imiona i nazwiska osób prywatnych i przedsiębiorstw, a do zapisów ma dostęp praktycznie każdy. Zapisy o długach dotyczą nie tylko tych bankowych czy pożyczkowych, to również zadłużenia z tytułu niepłacenia rachunków za media. Krajowy Rejestr Długów prowadzi też zapisy zadłużeń pomiędzy kontrahentami. Co więcej, KRD, to krajowy rejestr dłużników alimentacyjnych. Jednym słowem, wskazuje wszelkie zaległości w płatnościach, jakie posiada dana osoba czy firma.

Kto może zostać wpisany do KRD?

O kim zbiera dane Krajowy Rejestr Dłużników? Osoby fizyczne i firmy mogą być pewne, że jeśli tylko wygenerują długi, zostaną wpisane w rejestr. Dług musi wynosić co najmniej 200 złotych i jest nieregulowany od co najmniej 30 dni.

Czy mając wpis w KRD można otrzymać kredyt w banku?

Każdy bank, który działa komercyjnie na terenie naszego kraju, nie udzieli zobowiązania kredytowego osobie czy firmie, która jest wpisana do KRD. To dlatego, że dla takich instytucji taki podmiot jest niewiarygodny i niewypłacalny, skoro ma problemy z zadłużeniami w zakresie regulowania innych należności.

Dłużnicy mogą mieć szansę na wzięcie szybciej pożyczki, nawet jeśli są odnotowani w rejestrze KRD. To dlatego, że instytucje pozabankowe z reguły nie sprawdzają takich danych. Chwilówka otrzymywana jest na sam dowód osobisty, a firma pożyczkowa nie ma wiedzy w zakresie płynności finansowej swojego klienta.

Sprawdź: KREDYT GOTÓWKOWY BEZ BIK – CZY TO MOŻLIWE?

Jak sprawdzić dane w KRD?

Każdy ma prawo sprawdzić dane, jakie zawiera krajowy rejestr dłużników. Bezpłatnie można to robić raz na 6 miesięcy. Co ważne, krajowy rejestr długów online pozwala zweryfikować dane bez konieczności wychodzenia z domu, wystarczy wpisać hasło typu „KRD logowanie„. Chcesz sprawdzić, czy Twoje dane zamieszcza krajowy rejestr dłużników? Jak sprawdzić siebie na liście KRD? Sprawdź swój PESEL, tyle wystarczy, aby poznać wszystkie niezbędne informacje.

Zobacz także:  Jak długo trzeba czekać na przedawnienie długu?

Co więcej, możesz sprawdzić siebie, ale też inne podmioty, na przykład potencjalnych partnerów biznesowych. Na początku należy założyć konto na platformie Krajowy Rejestr Dłużników. Jak sprawdzić kogoś? Po prostu wpisz odpowiedni PESEL czy dane firmy, jeśli skontrolowana ma być określona działalność gospodarcza.

Czy można wykreślić się z Krajowego Rejestru Długów?

Jeśli trafiłeś na listę dłużników w KRD, zawsze istnieje szansa, aby się z takiego rejestru wypisać. Jak uwolnić się od krajowy rejestr dłużników? Jak się wypisać z takich rejestrów? Wystarczy spłacić zadłużenie. Wierzyciel ma 14 dni na zgłoszenie do KRD informacji o uregulowaniu należności. Aby przyspieszyć cały proces, również dłużnik może zgłosić spłatę długów, odpowiednio dokumentując cały proces.

Komentarze zostały wyłączone.