Raty równe czy malejące? Wady i zalety rat stałych i malejących


W dzisiejszych czasach coraz większa liczba kredytobiorców zastanawia się, jaki rodzaj rat wybrać. Zastanawiasz się, co będzie lepszym rozwiązaniem? Raty stałe czy malejące? Nie znajdziesz jednoznaczniej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy bowiem od Twoich możliwości finansowych. Sprawdź, czym różnią się raty stałe od malejących.

Raty stałe i malejące – różnice

Nie wiesz, czy wybrać raty kredytu stałe, czy malejące? Podstawowe różnice pomiędzy ratami malejącymi a stałymi widoczne są najczęściej wtedy, kiedy starasz się o kredyt hipoteczny. W przypadku tak dużego zobowiązania finansowego różnica jest mocno zauważalna w miesięcznych kosztach. Pamiętaj, że raty malejące na początkowym okresie spłaty zobowiązania generują spore koszty miesięczne. Wraz z biegiem czasu koszty te będą coraz mniejsze. Oznacza to, że np. po 10 latach spłacania rat miesięczne zobowiązanie będzie nawet o kilkaset złotych niższe, aniżeli początkowo.

Raty stałe zagwarantują Ci stabilność finansową gospodarstwa domowego. Takie raty otrzymasz bez problemu jeśli decydujesz się np. na kredyt gotówkowy. Pamiętaj jednak, że zobowiązania hipoteczne również są dostępne bez problemu opcji rat stałych. Dzięki temu przez cały okres kredytowania masz stałą ratę bez ryzyka podwyżek.

Sprawdź: MAKSYMALNY WIEK KREDYTOBIORCY – KREDYT GOTÓWKOWY. CZY BANKI OKREŚLAJĄ MAKSYMALNY WIEK KREDYTOBIORCY?

Kredyt hipoteczny raty malejące czy stałe?

Planujesz kredyt mieszkaniowy? Raty stale czy malejące – to pytanie spędza Ci sen z powiek? Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować poznaj podstawowe różnice każdego z tych rozwiązań. Musisz wiedzieć, że podpisanie umowy kredytowej z ratami malejącymi wiąże się z ogromnymi kosztami początkowymi. Oznacza to, że spłata dużego zobowiązania finansowego wobec banku w takiej konfiguracji może być mocno kłopotliwe. Chcesz spać spokojnie? Wybierz raty stałe i nie martw się swoją przyszłością. Dzięki temu miesięczne raty nigdy nie ulegną zmianie, chyba że dokonasz nadpłaty kredytu. Jeśli planujesz kupno lub budowę domu, koniecznie dowiedz się, czym jest hipoteka.

Zobacz także:  Kredyt hipoteczny w czasie epidemii koronawirusa

KREDYT HIPOTECZNY ZE STAŁYM OPROCENTOWANIEM – JAK DOSTAĆ I KTO MOŻE SIĘ STARAĆ?

Kredyt gotówkowy raty stałe czy malejące?

W przypadku kredytów gotówkowych również masz dwie opcje do wybory – raty stałe czy zmienne? Jeśli nie wiesz,  na jaką formę finansowania i spłaty zobowiązania się zdecydować, sprawdź też, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Jeśli Twoje dochody pozwalają Ci na bezproblemowe zaciągnięcie zobowiązania, nie musisz obawiać się nawet rat malejących i wysokich kosztów początkowych spłaty kredytu. Kiedy jednak zadłużasz się pod tzw. korek, raczej unikaj rat malejących i wybierz te na stałym poziomie. Unikniesz w ten sposób problemów finansowych w przyszłości.

Wady i zalety rat stałych i rat malejących

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, zastanów się, jakie są wady i zalety każdego typu rat. Poniższe dwie tabele przedstawiają wady i zalety każdego z rozwiązań.

Raty stałe – zaletyRaty malejące – zalety
– stałe koszty przez cały okres kredytowania;– przejrzyste warunki finansowania;–  szansa na zaplanowanie budżetu na przyszłość.– mniejsze koszty kredytowania w jego końcowym okresie;– możliwość szybszej spłaty kapitału;– ostateczne koszty mogą być nawet o ⅓ niższe w stosunku do rat stałych.
Raty stałe – wadyRaty malejące – wady
– ogólne wyższe koszty finansowania;– wymagają wyższej zdolności kredytowej;– podatność na wahania stóp procentowych.

Raty równe czy malejące – co wybrać?

Jakie raty lepsze – stałe czy malejące? Jeśli ciągle się zastanawiasz, koniecznie przeanalizuj wszystkie wady i zalety każdego z rozwiązań. Kiedy Twoja zdolność finansowa nie jest zbyt duża, postaw na stałą ratę. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie raty lepsze – stałe czy malejące? Sytuacja każdego kredytobiorcy jest różna, dlatego jeśli planujesz kredyty hipoteczne lub gotówkowe, najlepiej poproś o pomoc doradcę finansowego lub pracownika banku.

Zobacz także:  Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - czy możesz z niego skorzystać starając się o kredyt hipoteczny?

Chcesz wiedzieć, co wybrać – raty równe czy malejące? Forum poświęcone kredytom to świetne miejsce do poszukiwania informacji. Jeśli dowiesz się, czym charakteryzuje się każde z rozwiązań, na pewno podejmiesz właściwą decyzję.

Nie przegap: ILE KOSZTUJE WCZEŚNIEJSZA SPŁATA KREDYTU HIPOTECZNEGO? CZY WARTO WCZEŚNIEJ SPŁACIĆ KREDYT NA MIESZKANIE?

Czy można zmienić raty stałe na malejące?

Zastanawiasz się, czy można zmienić raty stale na malejące i na odwrót? W większości przypadków jest to jak najbardziej możliwe. Trzeba w tym celu złożyć do banku stosowny wniosek o sporządzenie aneksu do umowy. Pamiętaj jednak, że to bank ostatecznie decyzję, czy pozwoli Ci na zmianę sposobu spłaty zobowiązania. Najczęściej wraz z wnioskiem, musisz dostarczyć dokumenty finansowe do banku. Bank w przypadku zmiany rat stałych na zmienne na nowo oblicza zdolność kredytową ze względu na znacznie wyższe koszty finansowania. Koszt takiej operacji w banku to najczęściej kilkaset złotych.

Komentarze zostały wyłączone.