Raport BIK – jak sprawdzić raport w BIKU za darmo i jakie informacje się w nim znajdują?


Czy wiesz, że raport BIK pobrało już ponad 2 miliony osób? Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo ten dokument jest jednym z głównych elementów weryfikacji zdolności kredytowej każdego potencjalnego kredytobiorcy. Jak wygenerować raport BIK, jak go czytać, kiedy się przydaje i czy można go otrzymać za darmo? Poznaj szczegóły już teraz.

Raport BIK – co to jest?

Polacy stają się coraz bardziej świadomymi klientami banków. Doskonale wiedzą, jakie warunki muszą spełnić, by otrzymać kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny. Dobrze znany jest również BIK raport, który udostępnia Biuro Informacji Kredytowej.

Raport z BIK, to nic innego jak informacje o potencjalnym kredytobiorcy. Te dotyczą jego historii kredytowej, aktualnie spłacanych zobowiązaniach i tych zaciąganych w przeszłości. W raporcie uwzględnione są wszelkie zachowania przyszłego klienta banku. Czy spłaca wszystkie kredyty w terminie, czy posiada długi, a może co miesiąc opóźnia regulowanie należności?

Jaki jest najważniejszy element zawarty w raport BIK? Scoring, który ma znaczenie dla wiarygodności i wypłacalności przyszłego kredytobiorcy. To jego ocena punktowa, na podstawie której wydawana jest decyzja o przyznaniu zobowiązania. Zresztą, to jak wygląda raport BIK, każdy może sprawdzić samodzielnie, ponieważ ten jest ogólnodostępny.

Co ciekawe, bez problemu uzyskać można BIK raport ustawowy osobiście, udając się do Biura Informacji Kredytowej, pocztą, ale dostępny jest także raport BIK online i to chyba najwygodniejsza forma dostarczania tego dokumentu.

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy - czego unikać i na co uważać wybierając najlepszą ofertę?

Dowiedz się: Kredyt gotówkowy bez BIK – czy to możliwe? 

Raport BIK – jakie informacje zawiera?

O tym, co zawiera raport BIK, decyduje jego forma. Zamówić można podstawowy raport BIK albo rozszerzony. Bez względu na postać tego dokumentu, ten zawsze mówi o sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy teraz i w przeszłości.

W wersji rozszerzonej zamówić można BIK raport plus z oceną punktową, dzięki której oszacować można szansę na współpracę z daną instytucją bankową. To właśnie raport BIK z oceną punktową zamawiają analitycy kredytowi jako niezbędny element wyliczania zdolności kredytowej bez względu na rodzaj zaciąganego zobowiązania w banku.

Jakie dochody generuje przyszły klient, jakie ponosi koszty stałe, ile kredytów i o jakiej wartości zaciągał w przeszłości i jakie posiada obecnie? Czy wszystkie zobowiązania reguluje w wyznaczonym terminie, a może ma długi i ciąży na nim zabezpieczenie komornicze? Na te wszystkie pytania odpowiada raport z Biura Informacji Kredytowej.

Raport BIK a ocena zdolności kredytowej – o czym musi pamiętać przyszły kredytobiorca?

Warto wiedzieć, że raport BIK można zamawiać samodzielnie, jeszcze zanim złoży się wniosek do danego banku i jak najbardziej należy z tej opcji korzystać. Dzięki temu można samodzielnie ocenić szansę na współpracę z bankiem i uniknąć ewentualnej decyzji negatywnej. Każda taka zostaje odnotowana w raporcie bik i niekorzystnie wpływa na historię kredytową.

Negatywne zapisy w raporcie BIK udaje się też niwelować, jeszcze przed złożeniem wniosku o zobowiązanie kredytowe. Przyszły klient banku może na przykład spłacić zadłużenie, tym samym poprawić zdolność kredytową.

Raport BIK – jak otrzymać raport BIK za darmo?

Okazuje się, że można otrzymać raport BIK za darmoDarmowy raport BIK przysługuje każdemu dwa razy w roku, a więc co 6 miesięcy. Co istotne, BIK darmowy raport nie będzie taki sam, jak ten płatny, bo zostanie wydany w uproszczonej, skróconej wersji. Jeśli przyszły kredytobiorca chce otrzymać go w wersji rozszerzonej, musi za niego zapłacić. Ile kosztuje raport BIK? Cena jest różna, bo za pojedynczy zapłacić trzeba 39 złotych, zaś za 12 raportów wysyłanych w każdym miesiącu przez rok pobierana jest opłata w wysokości 99 złotych.

Zobacz także:  Kredyt hipoteczny w czasie epidemii koronawirusa

Wróćmy jednak do tematu raportów bezpłatnych, jak pobrać raport BIK za darmo? To naprawdę łatwe. Wystarczy zarejestrować się na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej, aby złożyć wniosek. W nim należy podać swoje dane wraz z numerem PESEL. Jak wygenerować raport BIK? Logowanie do profilu klienta następuje na tej samej platformie po ustanowieniu indywidualnego hasła. Po założeniu konta BIK raport za darmo jest dostępny. W wersji darmowej można go też zamówić pocztą albo odebrać w siedzibie BIK.

Czy darmowy raport BIK 2021 odpowie jednak na wszystkie pytania kredytobiorcy? Z całą pewnością nie, tak samo jak raport BIK za darmo 2020 czy darmowy raport BIK 2019 ani darmowy raport BIK 2018. Stanowczo lepszą opcją jest zamawianie płatnej wersji raportu, tym bardziej że nie wiążą się z nim duże koszty.

Raport BIK – kto może go zweryfikować?

Można sprawdzić BIK raport o sobie, ale nie można zamawiać go prywatnie, jeśli ma dotyczyć osoby trzeciej. Taką możliwość mają jednak instytucje bankowe i pozabankowe, jeśli chcą zweryfikować zdolność finansową oraz wiarygodność potencjalnego klienta, który złożył wniosek o konkretne zobowiązanie.

Raport BIK – co jeszcze warto wiedzieć?

Istotne jest, jak czytać raport BIK i które informacje są priorytetowe. W ramach zaciągania kredytu bankowego ważna będzie na pewno ocena punktowa, czyli scoring, ale też wszelkie informacje o historii kredytowej. Ewentualne długi i opóźnienia w spłacie rat nie będą działać korzystnie. BIK dzieli informacje o sytuacji finansowej na trzy strefy, zieloną, pomarańczową oraz czerwoną. Największe szanse na współpracę z bankiem mają osoby, które zaliczają się do grupy zielonej jako najbardziej wiarygodni.

Komentarze zostały wyłączone.