Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – jak dostać i kto może się starać?


Kredyt hipoteczny — stałe oprocentowanie, na czym polega?

Jeśli chcesz mieć gwarancję stałej, comiesięcznej raty, postaw na kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym. Pamiętaj, że przeciętny kredyt mieszkaniowy brany jest na 11 lat, ale banki oferują takie zobowiązanie nawet na 30 lat. W tym okresie Twoja płynność finansowa może ulec znacznej zmianie, miej więc pewność, jakie koszty stałe będą pochłaniać Twój budżet.

Wciąż zastanawiasz się, co wybrać — oprocentowanie stałe czy zmienne? Kredyt hipoteczny będzie pewniejszy w przypadku oprocentowania stałego. Jakie są jego zalety? Przede wszystkim stała, comiesięczna rata. Jej wysokość nie zmieni się bez względu na sytuację na rynku usług kredytowych. A czy można mówić o wadach takiej opcji? Oczywiście, że tak. Z reguły kredyt ze stałym oprocentowaniem jest nieco droższy, kredytobiorca finalnie poniesie większe opłaty w związku ze współpracą z bankiem. Wyższe koszty są jednak warte bezpieczeństwa i gwarancji stałej raty.

Bardziej opłacalną opcją, ale niestety obarczoną większym ryzykiem zmian i chwiejnych warunków jest kredyt ze zmiennym oprocentowaniem. Szczególnie widać to, jeśli uwzględnimy wspomniany już kredyt hipoteczny. Oprocentowanie stałe czy zmienne w tym przypadku jest priorytetem podczas wyboru konkretnego produktu bankowego. I chociaż oprocentowanie zmienne może generować niższe koszty, to wciąż decyduje się na nie znacznie mniej klientów banków.

Stałe oprocentowanie — kredyt hipoteczny i inne jego koszty

Musisz wiedzieć, że funkcjonuje co najmniej kilka kluczowych czynników, które określają koszty, które musi uwzględnić klient banku, który zaciąga kredyt. Stałe oprocentowanie to nie wszystko, bo znaczenie ma przede wszystkim wskaźnik RRSO. W jego skład wchodzi także prowizja za udzielenie zobowiązania na mieszkanie, odsetki, ubezpieczenie, wkład własny, marża i inne opłaty, jakie narzuci bank. Nierzadko konieczne jest również założenie i prowadzenie płatnego konta do obsługi zobowiązania kredytowego.

Zobacz także:  Scoring kredytowy

Biorąc wszystkie te czynniki pod uwagę, nic dziwnego, że potencjalny kredytobiorca chce cieszyć się stabilnością rat. Właśnie dlatego wybiera oprocentowanie stałe, a nie to zmienne. Co ciekawe, normy unijne nakazują, by oferty właśnie z takim oprocentowaniem stanowiły już standard wśród wszystkich propozycji instytucji bankowych.

Jak wybrać kredyt hipoteczny — stałe oprocentowanie i inne parametry, jakie warto brać pod uwagę

Każdy bank prowadzi własną politykę kredytową i chociaż wszystkie oferty muszą być zgodne z przepisami polskiego prawa oraz normami unijnymi, to jednak udaje się znaleźć mniej lub bardziej atrakcyjne propozycje. Dla przeciętnego kredytobiorcy liczą się oczywiście jak najniższe koszty, ale znaczenie ma też komfort współpracy z bankiem, w tym bezpieczeństwo i stabilność warunków umowy kredytowej. To dlatego stałe oprocentowanie jest nierzadko priorytetem. Aby znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, warto zweryfikować dane zawarte w aktualnym rankingu kredytowym. Takie zestawienia dostępne są w sieci za darmo, ale należy korzystać z tych obiektywnych, publikowanych na niezależnych portalach o tematyce finansowej.

Porównywarki uwzględniają aktualne propozycje różnych banków, w tym PKO BP. Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem jest scharakteryzowany wedle różnych parametrów, w tym rodzaju oprocentowania, ale też wysokości comiesięcznych rat i czasu trwania umowy z bankiem. Dla kredytobiorcy liczyć się też mogą dodatkowe warunki, jak możliwość brania wakacji kredytowych w razie potrzeby. Pamiętajmy, że dobry kredyt mieszkaniowy to ten „szyty na miarę” indywidualnych potrzeb, ale też możliwości spłaty.

Zawsze ważnym wariantem jest też wkład własny. Niektóre banki oferują finansowe wsparcie przy wpłacie już 10% wartości całego zobowiązania, inne żądają nawet 20%. Co więcej, niektóre instytucje akceptują wkład własny nie tylko w postaci gotówki, dlatego zawsze warto dobrze przeanalizować bieżące rankingi kredytów hipotecznych. Te oczywiście zawierają jedynie ogólne dane, z reguły te szacunkowe, ale na pewno wspierają w wyborze najlepiej dopasowanej opcji. Nigdy nie bierz pod uwagę jedynie oprocentowania, pamiętaj, że dzisiaj większość ofert dotyczy oprocentowania stałego, nie jest ono żadnym wyjątkiem. Pod uwagę warto brać więc inne parametry, jakie mają znaczenie dla opłacalności i atrakcyjności wieloletniej współpracy z wybranym bankiem.

Zobacz także:  Raport BIK - jak sprawdzić raport w BIKU za darmo i jakie informacje się w nim znajdują?

Komentarze zostały wyłączone.