Kredyt gotówkowy – o czym musi pamiętać kredytobiorca?


Kredyt gotówkowy stał się tak popularny, że większość osób myśląc o zadłużeniu w banku w pierwszej kolejności wybiera właśnie taką usługę finansową. Choć instytucje oferują szereg różnych zobowiązań, kredyt gotówkowy bezapelacyjnie przyciąga najwięcej konsumentów. Atutami kredytu gotówkowego jest ogromna elastyczność tej usługi. By uzyskać pozytywną zgodę banku wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków. Minimalizacja formalności skraca cały proces wnioskowania i otrzymania gotówki, a tego właśnie współcześnie oczekujemy poszukując źródła dodatkowych pieniędzy. Według statystyk, ponad 60% kredytobiorców w pierwszej kolejności zwraca uwagę na czas w którym zostanie sfinalizowana umowa, dopiero później interesujemy się kosztem kredytu. Nie trudno zatem o niezadowolenie kredytobiorców, którzy nie poświęcili uwagi na to ile zapłacą za usługę i podpisali niekorzystną umowę z bankiem.

Czy kredyt gotówkowy musi być dla nas kosztowny?

Im mniej formalności i łatwiejszy dostęp do kredytowanych środków, tym większe prawdopodobieństwo, że zapłacimy za kredyt stanowczo za dużo. Chcąc uchronić się przed problemami finansowymi musimy przede wszystkim zadbać o to by zobowiązanie nie generowało zbyt wysokich kosztów. Sięgając po kredyt gotówkowy lub pożyczkę często staramy się podreperować nasz bieżący budżet. Błędnym kołem będzie zatem decydowanie się na zadłużenie, które da nam tymczasowy zastrzyk gotówki, a następnie zmniejszy nasz budżet o wygórowane miesięczne raty.

Co zrobić by zapłacić za kredyt mniej?

Czy to możliwe wy zaciągnąć kredyt i nie martwić się tym, że możemy mieć poważne kłopoty z jego spłatą? Odpowiedź na to pytanie powinna być oczywista. Jeżeli zależy nam na dobrych warunkach kredytu gotówkowego musimy o to zadbać. Poświęcając, na wybranie zadłużenia, czas może okazać się, że mamy ogromny wpływ na wysokość naszego długu i miesięcznych opłat. Poniżej przedstawiamy Państwu szereg wskazówek, które przydadzą się każdemu ubiegającemu o kredyt w banku.

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa

Sprawdzaj aktualne oprocentowanie kredytów

Zgłoś się do banku w którym posiadasz rachunek osobisty i poproś o przedstawienie oferty kredytu gotówkowego. Gdy otrzymasz interesujące Cię dane z łatwością porównasz zaproponowaną usługę z tymi w innych bankach. Może okazać się, że Twój bank dzięki stałej współpracy jest w stanie udostępnić Ci pieniądze na preferencyjnych warunkach. Jeżeli natomiast znajdziesz lepszą ofertę w innym banku, z pewnością bez trudu złożysz wniosek o kredyt w banku, który pozwoli Ci zaoszczędzić więcej pieniędzy.

Sprawdź ile wyniesie RRSO oferty

Oprocentowanie nominalne kredytu to tylko część kosztów jakie poniesiesz. Nie należy zapominać o prowizji, ubezpieczeniu lub pozostałych opłatach okołokredytowych. Nawet jeżeli przedstawiona oferta nie zawiera nigdzie informacji o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania pożyczki, po prostu zapytaj o takie dane pracownika banku. Możesz także sprawdzić wartość RRSO w publikacjach na portalach finansowych. Ważne jest to by uzyskać rzetelne dane i móc dzięki nim określić wysokość miesięcznych opłat, a także całkowitego kosztu zadłużenia.

Oferta banku będzie korzystniejsza niż pożyczka w parabanku

Kredyt gotówkowy w banku i pożyczka w parabanku to całkowicie dwa różne produkty finansowe. Choć pozornie są do siebie bardzo zbliżone nie należy ich ze sobą mylić. Pożyczka obejmuje znacznie niższą kwotę zadłużenia a także krótszy okres spłaty. Z pożyczki pozabankowej najczęściej korzystają osoby, które mają problemy z uzyskaniem tradycyjnego kredytu w banku. Kredyt charakteryzuje się znacznie niższym oprocentowaniem, a także całkowitym kosztem zadłużenia gdyż pożyczki posiadają wiele ukrytych opłat.

Dostosuj ofertę do swoich potrzeb

Kredyt gotówkowy nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem jeżeli zależy Ci na dodatkowych funduszach. Zastanów się czego oczekujesz od produktu i sprawdź, która z możliwości uzyskania gotówki będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Poza kredytem gotówkowym banki oferują nam karty kredytowe, odnawialny limit w koncie osobistym oraz pożyczkę hipoteczną. Wszystkie te produkty pozwolą nam skorzystać z pieniędzy bez konieczności określania celu na jaki zaciągamy zobowiązanie. Mimo tej wspólnej cechy są one skierowane do innych usługobiorców. Karta kredytowa daje możliwość wykorzystywania pieniędzy z okresem bezodsetkowym, to doskonały sposób na zadłużenie bez zbędnych kosztów. Limit w koncie to natomiast wygodny kredyt odnawialny z niskim oprocentowaniem i minimalną roczną prowizją za korzystanie z debetu. Pożyczka hipoteczna wymaga zabezpieczenie nieruchomością ale odznacza się tym, że udostępnia wysoką maksymalną kwotę zadłużenia i minimalne oprocentowanie.

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy na 70 tys. - jaka rata, koszt i odsetki?

Co zrobić, gdy spłata kredytu okaże się zbyt kosztowna?

Nawet osoby wyjątkowo ostrożne i dokładnie planujące wszelkie działania dotyczące finansów mogą mieć problemy ze spłatą kredytu. Zdarzenia losowe uniemożliwiające regularne rozliczanie się z zadłużeniem nie zawsze muszą oznaczać poważne kłopoty. Nawet w sytuacji, która wydaje się być bez wyjścia można odnaleźć sposób by uniknąć przykrych konsekwencji. Gdy mamy problem z powodu zbyt dużej ilości nagromadzonych zadłużeń i miesięczne opłaty za kredyt, kartę kredytową, pożyczkę lub inne zobowiązania są zbyt wysokie, możemy zdecydować się na kredyt konsolidacyjny. Pozwoli on na zmniejszenie rat i wydłużenie okresu spłaty. Gdy nasze problemy są tymczasowe warto zgłosić się do pracowników instytucji w jakiej mamy zaciągnięty kredyt. Bank może zaproponować nam tymczasowe odroczenie spłaty lub wyjść z inną propozycją, która ułatwi nam opłacenie zobowiązania. Najważniejsze jest to by przeciwdziałać i zgłosić się do banku zanim zaczniemy zalegać z należnościami. W ten sposób zyskamy na wiarygodności i z pewnością otrzymamy fachową pomoc.

Komentarze zostały wyłączone.