Jeśli szukasz zadłużenia finansowego na dowolny cel, z pewnością już nie raz udało ci się spotkać z terminem, jakim jest zdolność kredytowa. Czy ubiegając się o kredyt gotówkowy, który gwarantuje minimum formalności, musisz podobnie jak klienci wnioskujący o kredyt hipoteczny, czy kredyt konsolidacyjny, martwić się o swoją zdolność kredytową? Czym jest zdolność kredytowa? Co dokładnie oznacza tern termin i jaki ma wpływ na otrzymanie zgody kredytowej. Jak możesz wpłynąć na wysokość swojej zdolności kredytowej i zwiększyć szanse na podpisanie umowy z bankiem? W tym artykule zmierzymy się z tymi pytaniami i pozwolimy ci zdobyć informacje, dzięki którym wybór twojego zadłużenia będzie dużo łatwiejszy, a ty rzeczywiście szybko skorzystasz z dodatkowej gotówki, która wpłynie na twoje konto.

Zdolność kredytowa - co pozwala zweryfikować?

Zdolność kredytowa pozwala, by bank oszacował, czy klient starający się o zadłużenie jest osobą wypłacalną. Zdolność kredytowa odzwierciedla możliwości spłaty, zarówno pod względem kapitału kredytu, jak i odsetek wynikających z oprocentowania, czy pozostałych kosztów, jakie można poznać, śledząc RRSO kredytów gotówkowych.

Dla banku weryfikacja zdolności kredytowej jest kluczowa, jeśli klient nie posiada wystarczająco wysokiej zdolności, stanowi zbyt wysokie ryzyko kredytowe, co oznacza, że instytucja nie będzie zainteresowana udzieleniem zadłużenia i odrzuci wniosek o kredyt, niezależnie od jego rodzaju.

Co wpływa na zdolność kredytową? Bank będzie brał pod uwagę przynajmniej kilka czynników, w tym wysokość dochodów kredytobiorcy, jego miesięczne wydatki, liczbę osób w gospodarstwie domowym, a także warunki samego kredytu, wysokość zadłużenia, okres spłaty, oprocentowanie, prowizję oraz pozostałe opłaty, które będą wiązały się z zobowiązaniem finansowym.

To twój pierwszy kredyt gotówkowy? Sprawdź, co wiąże się z zawarciem umowy tego typu.

Czy twoje zatrudnienie będzie miało wpływ na decyzję banku?

Czy to na podstawie jakiej umowy pracujesz, będzie miało wpływ na przyjęcie wniosku lub jego odrzucenie? Jeszcze do niedawna, kredyt gotówkowy dostępny był bez większych przeszkód zarówno dla osób, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych. Odmowy banku nie musieli obawiać się także klienci prowadzący własną działalność gospodarczą. Aktualnie, z powodu epidemii COVID-19 banki dużo ostrożniej podchodzą do weryfikacji klienta, który stara się o dowolne zadłużenie finansowe. Osobiste oświadczenie o stałych dochodach nie jest już wystarczające, by otrzymać kredyt na dowolny cel, a banki sprawdzając zdolność kredytową klienta, mają na uwadze także jego stabilność zatrudnienia. Z tego powodu osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie, mogą mieć poważne problemy związane z otrzymaniem pożyczki gotówkowej. Dla banku klientem który stanowi najniższe ryzyko jest osoba, która pracuje na podstawie umowy o pracę, co ważne, na czas nieokreślony.

Wyższe wymagania spowodowane pandemią

Ryzyko kredytowe dla banku jest kluczowe przed wydaniem decyzji o udzieleniu zadłużenia. Dlatego też sytuacja związana z pandemią jest tak ważna dla wszystkich instytucji. Ze względu na liczne zwolnienia pracowników, szczególnie tych zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, a także niższe wynagrodzenia, klienci, którzy w tym momencie liczą na wsparcie finansowe, musza przygotować się na wyższe wymagania i szczegółową weryfikację, zarówno pod względem zdolności kredytowej, jak i historii kredytowej.

Co to oznacza? Wielu klientów musi przed złożeniem wniosku o kredyt poważnie zastanowić się nad tym, czy faktycznie mają szansę na zgodę kredytową. Czy ich historia kredytowa jest korzystana? Czy zdolność kredytowa jest na tyle wysoka, by móc na przestrzeni miesięcy, lub lat spłacić kredyt gotówkowy?

Pamiętaj, że odmowa banku zostanie odnotowana przez BIK, jednocześnie obniżając twoje szanse na kredyt, jeśli zdecydujesz się ponownie złożyć wniosek o zobowiązanie np. w innym banku.

Wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy

Szukając kredytu gotówkowego, masz duży wpływ na warunki zawartej umowy. Warto poświęcić czas i zdecydować się na porównanie dostępnych w bankach usług. Niższe oprocentowanie, brak prowizji, a nawet korzystniejsza rata, dzięki dłuższemu okresowi spłaty. Te informacje z łatwością zdobędziesz, korzystając z naszego rankingu kredytów gotówkowych. Wybór odpowiedniego zadłużenia to pierwszy krok do zawarcia umowy, a nawet realnego zwiększenia swojej zdolności kredytowej. Pamiętaj, że decydując się na kredyt o niższej kwocie, ale za to dłuższym okresie kredytowania, bank dużo korzystniej oceni twoje możliwości finansowe, związane ze spłatą zadłużenia.

Gdzie aktualnie warto wnioskować o kredyt gotówkowy? Na tle konkurencji wyróżnia się oferta Alior Banku. Pożyczka internetowa zapewni ci atrakcyjne RRSO, a dodatkowo, możesz liczyć na bardzo elastyczne warunki umowy. Maksymalna kwota zadłużenia to aż 150 tysięcy złotych, a najdłuższy dostępny okres kredytowania to 120 rat, czyli aż 10 lat na spłatę kredytu, dzięki czemu miesięczna rata zadłużenia będzie dla ciebie maksymalnie korzystna.

Gdzie szukać najlepszego kredytu gotówkowego do 20 tysięcy złotych? Sprawdź nasze dostępne porady, a z pewnością szybko znajdziesz ofertę dla siebie. 

Wysłanie wniosku online - czy to bezpiecznie?

Obawiasz się bankowości online i nie masz pewności, czy wysłanie w ten sposób wniosku będzie dla ciebie bezpieczne. Warto dbać o bezpieczeństwo swoich danych, dlatego zachęcamy do świadomego korzystania z internetu, jednocześnie gwarantując, że z pomocą naszej strony wypełnienie i wysłanie wniosku nie tylko będzie proste, ale także pozbawione wszelkich niebezpieczeństw. Formularz, który gotowy jest do wypełnienia na naszej stronie, jest szyfrowany, a dane, jakie pozostawi klient, trafią wyłącznie do banku, którego usługa zdołała go zainteresować. Warto także pamiętać, że wysłanie wniosku nie jest zobowiązujące, a podczas rozmowy z pracownikiem banku możliwe będzie ustalenie indywidualnych warunków zadłużenia, dostosowanych do twojej sytuacji finansowej, a także twoich oczekiwań. Pamiętaj, że usługa, jaką jest kredyt gotówkowy, powinna nie tylko zagwarantować ci dostęp do pieniędzy, ale także odpowiadać temu, czego faktycznie potrzebujesz, mając na uwadze to, że zadłużenie nie jest darmowe, a ty jako klient poniesiesz wszystkie koszty związane z zadłużeniem.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj